Giriş   Makaleler    Subay ve Astsubay Atama Yönetmeliği (2011 yılı değişiklikleri)    SUBAY VE ASTSUBAY ATAMA YÖNETMELİĞİ(2011 YILI DEĞİŞİKLİKLERİ)

SUBAY VE ASTSUBAY ATAMA YÖNETMELİĞİ(2011 YILI DEĞİŞİKLİKLERİ)

SUBAY VE ASTSUBAY ATAMA YÖNETMELİĞİ(2011 YILI DEĞİŞİKLİKLERİ)

Subay Ve Astsubay Atama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

 Kurum: MSB Kabul Tarihi: 30.04.2011 RGT: 30.04.2011 RG No: 27920

 MADDE 1 - 18/12/2005 tarihli ve 26027 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Subay ve Astsubay Atama Yönetmeliğinin 15 inci maddesinin ikinci ve dördüncü fıkraları aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

 “Bu atamaların geç yapılması veya zorunlu sebeplerden (açığa alınma ve tutukluluk halinin beraatla sonuçlanması, Türk Silahlı Kuvvetlerinden ayırma kararı nedeniyle ilişiği kesildikten sonra mahkeme kararıyla göreve iade edilme, yurt içi veya yurt dışı kurs, hava değişimi, tedavi, istirahat, tabii afet izni gibi elde olmayan ve belgelenebilen mazeretler) dolayı yeni garnizonlara 30 Eylül tarihinden sonra katılan personel, 31 Aralık tarihi itibarıyla hizmet süresini tamamlıyorsa, o yılın atama planına alınır.”

 “Aynı garnizonda açığa alınma, tutukluluk, Türk Silahlı Kuvvetlerinden ayırma kararı nedeniyle ilişiği kesildikten sonra mahkeme kararıyla göreve iade edilme, hava değişimi, istirahat, kurs, sıhhi izin ve benzeri sebeplerle görevden ayrı kalınan sürelerin toplam 120 günü, bulunulan garnizonun hizmet süresinden sayılır.”

 MADDE 2 - Aynı Yönetmeliğin 32 nci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Herhangi bir sebeple açığa çıkarılanlar veya Türk Silahlı Kuvvetlerinden ayırma kararı nedeniyle ilişiği kesildikten sonra mahkeme kararıyla göreve iade edilenler ile tutuklananların 120 güne kadar (dahil) süresi bağlı bulundukları garnizon hizmetinden sayılır.”

 MADDE 3 - Aynı Yönetmeliğin 55 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“b) Sıralı hizmet garnizonuna ikinci, üçüncü ve müteakip defa gidecekler:

 Sıralı hizmet garnizonu gidiş sırası boş bulunan kıta ve karargah hizmetleri için kadro görevinin rütbe ve kıdem ihtiyaçlarını karşılayan nasıplılar arasından ayrı ayrı oluşturulur. Sıralı hizmet garnizonuna evvelki gidiş yıllarına göre ve bunlardan bu bölgedeki evvelki hizmet süreleri az olanlar başa alınmak üzere sıra ile gönderilir.

 Sıralı hizmet garnizonunda daha önceden çeşitli zaman ve sebeplerle müktesep hak kazananların, bu haklarının müteakip gidişlerde kullanılmasında, hakların kazanıldığı garnizonların emsal değerleri kullanılarak, itibari hizmet süreleri bulunur. Bu süreler, itibari olarak müteakip sıralı hizmet garnizonuna gidiş sırasının tespitinde ve sıralı hizmet garnizonlarından çıkarılmada kullanılır.

 Sıralı hizmet garnizonuna gidiş yılı ve hizmet süresi aynı olması halinde sıralı hizmet garnizonuna gidiş sırası önde olan, gidiş sayısının aynı olması halinde ise, sıralı hizmet garnizonunda bir önceki hizmet süresi az olan öncelik alır.

 Personelin isteği üzerine yapılan ertelemelerden dolayı, garnizonlarda geçirilen fazla süre hizmet süresinin hesabında dikkate alınmaz.”

 MADDE 4 - Aynı Yönetmeliğin 86 ncı maddesinin üçüncü fıkrasının (a) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“a) Sahil Güvenlik Komutanlığının kara birliklerinin konuşlandığı garnizonlar 1, 2, 3 ve 4 üncü derece olup, bu garnizonlara atanmış personel için garnizon hizmet süresi en az iki yıldır. Hizmetin gereği ve benzeri zaruri sebeplerle personelin kara birliklerinde kalış sürelerinin kısaltılması ve uzatılması mümkündür.”

 

 
 yiğit | 21-07-2012 | istanbul

merhabalar ben subayım.ilk atama yerim istanbul ama eşim kpss ile diyarbakıra atandı.garnizon sürem olmadan diyarbakıra tayin isteyebilirmiyim?

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

BULUNDUĞUNUZ GARNİZONDA İKİ YILI DOLDURDU İSENİZ, ATAMA İSTEYEBİLİRSİNİZ...

 RAMAZAN | 18-07-2012 | AMASYA

AVUKAT BEY 2009 YILINDA BINGOL ILINDEN AMASYA ILININ DIŞ KARAKOLUNA ATAMAM YAPILDI.2 YIL DIŞ KARAKOLDA GOREV YAPTIKTAN SONRA İL İÇİ ATAMA ILE ILCE MERKEZINE GELDIM SONRA IHTISAS SINAVINI KAZANIP TRAFIK BRANSINI KAZANDIM BULUNDUGUM ILCEDE TRAFIK KADROSUNDA BOSLUK VARKEN BENI İL İÇİ ATAMA ILE BASKA BIR ILCEYE ATAMA YAPTILAR BU KONU HAKKINDA NE YAPABILIRIM VE DAVA ACSAM KAZANMA IHTIMALIM VARMI EVLIYIM VE BIR COCUGUM VAR.HENUZ ILCEDEKI BIRINCI YILIMI DOLDURDUM

  Av. Fevzi AKSOY'nin Cevabı :

ayim de atama iptal davası açmalısınız, iptal mümkün gibi görünüyor

 turgay | 29-06-2012 | ağrı

efendim öncelikle ilginize teşekkürler. Ben Ağrı ilinde J.Astsubay olarak görev yapmaktayım. Eşim kurum avukatı olarak görev yapmakta ve devlet memuru kadrosundadır. Eşimin çalıştığı kurumun başka ilde hukuk bürosu veya müşavirliği yoktur. Yani merkezden başka yerde çalışamaz. Ben de şiimdi ki görev yaptığım Ağrı iline Ankara ilinden geldim. Buradaki hizmet süresini tamamladığımda tekrar Ankara iline tayin isteyeceğim. Benim bu durumum göz önünde bulundurulur mu? Tekrar Ankara iline dönebilirmiyim? Bu durumu belirtir dilekçemi ve eşimin kurumundan alacağım belgeyi J.Gn.K.lığına göndermeyi düşünüyorum. Yeterli olurmu? Daha neler yapabilirim bana bu konuda yarımcı olurmusunuz? tel:0533.548.31.62

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

 Eşinizin kurumundan alacağınız bu yöndeki belge ve bilgileri de ekleyerek Ankara iline atama talebinde bulunmanızda yarar var...

 barış | 28-06-2012 | hakkari

sıralı hizmet garnizonlarında garnizon içi atamalarda kullanılan mehil izinleri, sıralı hizmet garnizon hizmetinden sayılır mı? Atama yönetmeliğinde bu konuda bir hüküm bulamadım.

  Av. Fevzi AKSOY'nin Cevabı :

mehil izinleri hizmetten sayılır, hangi garnizonda atamaya tabi tutulduysanız o garnizonu hizmetinden sayılır

 Uğur | 28-06-2012 | Denizli

sayın hocam 2002 yılında açık kalp ameliyatı olarak 'sınıfı görevi yapar komando olamaz hayati öneme haizdir,temel savaş beden eğitimlerinden muaftır,kardiyoloji merkezlerinde görev yapması uygundur raporu aldım.O günden sonra 2 si doğu biride İstanbul olmak üzere cezaevleri sevk Bölüklerin de görev yaparak Türkiye nin her yerine sevk görevlerine gittim.2011 yılı genel atamalarında raporlarım ve isteğim doğrultusunda Denizli özel Tip ceza evine koruma takımın tayin edildim.Cezaevi kocabaş ilçesinde olmasına rağmen personelin %95 denizlide ikamet ediyor ve servis imkanlarından faydalandığımız dan Denizli il garnizonu sayılıyordu Kocabaş cezaevi.2012 mart ayında branşım olmayan MEBS e tayinim çıktı.3 ay sonrada Harekat merkezine atandırıldım.10 ayda 3 garnizon içi tayin doğrumu.Sebebini sorduğumda sağlık durumumu 24 saat esasına göre çalışamayacağımı söylediler ama Harekat merkezleri 24 saat esasına göre çalışıyor.Bu raporum 10 yıldır var ve istanbulun sevk bölüğünde çalıstım.Yani Denizli cezaevinin 1 yılda yaptığı sevkleri İstanbul sevk bölüğünde 1 ayda yapıyorduk.Haftanın 5-6 günü il dışı sevklerle geçiyordu.Şimdi ise bana Denizli cezaevinin yoğun sevk yaptığı bu sevki benim sağlık yönümden kaldıramayacağımı cevap olarak vermektedirler.Oysaki atama yönergesinde 'sınıfı görev Yapar' raporu olan kişi için atama teklifinde bulunulmaz denilmektedir.Bir başka olarak ta 'sağlık yönünden görev yapanlar başka bir yere tayin teklifinde bulunulmaz denilmektedir atama yönergesinde.Ben Elazığ ceza evinden Denizli ceza evine tayin olduğumda sağlık nedeniyle tayin olmuştum.Herhangi bir disiplinsizlik durumumda yoktur. Hatta tehdit eder gibi de benim en yakın askeri hastaneye sevk edilip yeni alacağım sağlığım düzeldiğine dair raporlarla aktif görev yerlerine tayin edileceğimi yazılı olarak bildirdiler.Zaten raporum süresiz ve açık kalp ameliyatı olan kişinin düzelme şansı yok.Keşke sağlığım düzelse de bunları bu şekilde konuş turtmasam.!0 ayda 3 garnizon içi tayin yapılması doğrumu.Saygılar.

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

 Doğru olmadığı açık ve kesin. Telefonla görüşelim lütfen...

 emel | 27-06-2012 | erzurum

Sayın avukat bey,eşim 1989 mezunu astsubay başçavuş idi.17 nisan 2012 den itibaren istifa etti.yani hizmet süresini (23) yıl doldurup yaşını beklemek üzere kendi isteği ile teşkilattan ayrıldı. teşkilata geri dönebilirmi,dönebilirse ne yapmamız gerekir.(eşim 05/05/1972 doğumlu)cevabınız için şimdiden teşekkürler .

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

 TSK'dan hangi sebeplerle olursa olsun ayrıldıktan sonra geri dönemez...

 furkan atacan | 24-06-2012 | ankara

avukat bey farklı bir garnizona atanma için meyil izni 15 gün olarak belirtiliyor bu iznin 15. günü cumartesi gününe denk geliyor bu sebeple 17 gün pazartesi mesai başlangıcı katılan personele ceza verilebilir mi

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

 birlik komutanına katılışınızı bildirmenizde yarar var...

 barış | 19-06-2012 | hakkari

il içi atamasına tabi tutulan bir kişiye atama emri tebliğ edildi. O kişi mehil iznini kullandı. Atandığı yeni birliğine mehil izni sonrası katıldı. Burada süresi içerisinde atamanın iptali, öncelikle yürütmenin durdurulması konusunda AYİM'de dava açtı. AYİM yürütmenin durdurulması kararı verdi. İdare de tam 60. günde önceki görev yerine iade edilmesi konusunda birliğe mesaj çekti. Bu durumda mehil izni olur mu? Harcırah ödenir mi?

  Av. Fevzi AKSOY'nin Cevabı :

eski görevine iade mesajı geldiğinde de mehil izni kullandırılmak zorundadır, harcırah da ödenir

 mehmet | 27-05-2012 | eskişehir

iyigünler, ben Hv.K.K.lığında astsubayım, kırıkkalede K.K.K.lığına ait sınıfımla ilgili bir kadroya atandım. Ancak atama yönetmeliği der ki; farklı bir kuvvete atama yapıldığında normal olarak görev süresi iki yıldır. Ancak ben iki yılımı doldurmama rağmen Hv.K.K.lığı tayin şube bana Kırıkkalenin garnizon süresi 4 yıl olduğu için öncelikle 4 yılı doldurmam gerektiğini söylüyor. Ben yönetmeliğin ilgili maddesini söylediğimde bana kırıkkale garnizonunda Hv.K.K. kadrosu bulunmadığını o maddenin beni ilgilendirmediğini söylüyorlar. Dava açılabilir mi ?

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

              Kuvvet Komutanlığı veya Jandarma Genel Komutanlığı mensuplarından diğer bir Kuvvet Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı veya Harita Genel Komutanlığı emrine, istek üzerine verilen personelin buralardaki görev müddeti normal olarak 2 yıldır.

             Verildiği makam tarafından alınmasının teklif edilmesi dışında bu müddetten evvel başka bir yere atandırılamayacağı gibi, kendi kuvvetinin garnizon hizmet süresini aşmamak kaydıyla ihtiyaç halinde en fazla 3 yıl daha kalabilir.

             Bunun için ilgilinin hizmet gördüğü en yüksek komutanlık tarafından hizmet uzatma teklifinin her yıl 31 Aralık tarihine kadar gönderilmesi gereklidir. Daha önce hizmetten alınma veya hizmet uzatma teklifleri; ilgilinin bağlı olduğu Kuvvet Komutanlıkları ve Jandarma Genel Komutanlığı onayı ile sonuçlanır.

 

             Mensup olduğu Kuvvet Komutanlığı veya Jandarma Genel Komutanlığı dışında görevlendirilen personelin buralarda geçirecekleri süreler, kendilerine ait garnizon listelerinde yer almamışsa görevli bulundukları makamların listelerinde gösterilen garnizon hizmetinden sayılır.

 

YÖNETMELİK AYNEN BÖYLE DİYOR DOĞRU.

PEKİ UZATMA YÖNÜNDE TEKLİF VERMİŞLER Mİ...

 burhan | 23-05-2012 | kayseri

benim kıta komutanlığı olmayan karargah ve kurumlarda görev yapar raporum var.şuan kocasinan ilçe j.k.lığı karargahında çalışıyorum.2010 yılında uzman jandarma atama ve sicil yönetmeliğinde bir değişiklik yapılmış.o tarihten itibaren bizleri ilçe j.k.lığında görevlendirebiliyorlardı.kıta karargahı tabur ve alay seviyesinden ilçe.j.k.lığına çekilmiştir.yalnız geçenlerde benim gibi bir raporu olan uzman jandarma mahkemeye vermiş.davayı kazanmış.tekrar alaya almışlar.avukatı yönetmelik değişikliği olmadığı için kazanmış.anladığım kadarıyla resmi gazetede yayınlamadıkları için yönetmelik geçersiz olmuş.bu konu hakkında görüşlerinizi almak istiyorum.iyi günler..

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

Söylediğiniz kararı görmek gerekir. Gerekçeyi incelemeden bir şey demek yanlış olur...

 Hasan temel | 22-05-2012 | izmir

1992 yılında kura ile Diyarbakır Devegeçidi'ne tayin oldum (1992-1997) Kıbrıs (1997-1999)İskenderun (1999-2001) Kars(2001-2004) İstanbul(2004-2006)Kendi istegim ile İzmir(2006-2012) 2012 Genel atamaları ile istemedigim halde ilk tayin yerimin Şark yerine 3 bölge olması sebebini gösterek yine Diyarbakır Devegeçidi'ne diger tabura tayin edildim Daha önce servislerle mesaiden gelip giderken servislerin pusuya düşürülmesi sonucu bende yaralandım hala vücudumda mermi parçası bulunuyor tekrar tayin edilmem bir yana bölüğüm şu anda Hakkari Yüksekovada görevli. sıkıntılarım; ailemi iki sene göremeyecek olmam ve bu esnada kızımın üniversiteye girecek olması.ayrıca bana bir anda hem 3.bölge ve hemde 5.bölge verildi.ailem devegeçidinden dolayı psikolojik bunalımda.tayin formumda üç tane daha 3.bölge olmasına rağmen neden yine aynı tabur.bana gereken bilgileri vermenizi rica ediyorum. tel:05074948712

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

 Geçen yıl benzer Durumda Şanlıurfa garnizonunda doğu görevini tamamlamış müvekkilime yine 3 ncü bölge oldu diye aynı yere atama yapılmıştı, dava açtık ama AYİM reddetti. Elbette sizin konularınız biraz daha farklı ama bir telefonla görüşelim...

 sezen | 14-05-2012 | istanbul

avukat bey eşim piyade astsb 27 yaşında ve subaylıga geçmek için çokmu geç kaldı yaş sınırı nedir acaba yüksek ögrenimini bu senen bitiricek seneye başvursa subaylık için gire bilirmi bilgi verirseniz sevinirim şimdiden tşk ederim

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

Astsubaylıktan subay olma şartları:
 
Madde 109 - (DEĞİŞİK MADDE RGT: 10.07.2003 RG NO: 25164 KANUN NO: 4917/3) (KOD 7) (KOD 6) (KOD 5) (KOD 4) (KOD 3) (KOD 2) (KOD 1) 
Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı göz önüne alınarak her sene tespit edilecek kontenjan nispetinde emsali arasında temayüz etmiş en az dört yıl süreli fakülte veya yüksek okulları bitiren astsubaylar; bağlı olduğu kuvvet komutanlığının, Jandarma Gene Komutanlığının veya Sahil Güvenlik Komutanlığının teklifi üzerine kendi sınıflarında veya askeri hakim sınıfı hariç olmak üzere öğrenimlerinin ilgilendirdiği ihtiyaç duyulan sınıflarda aşağıdaki şartlarla teğmen nasbedilirler:
 
(DEĞİŞİK BENT RGT: 13.02.2009 RG NO: 27140 KANUN NO: 5837/21) (KOD 10) 
a) Subaylık için sınava müracaat tarihinde en az kıdemli çavuş rütbesinde ve astsubay olarak dördüncü hizmet yılını tamamlamış, yedinci hizmet yılını bitirmemiş olmak.
 
(DEĞİŞİK BENT RGT: 09.05.2008 RG NO: 26871 KANUN NO: 5758/5) (KOD 9) 
b) Subaylık için sınava müracaat tarihinde sicil notu ortalaması, sicil tam notunun yüzde doksan ve daha yukarısı olmak.
 
c) Askeri disiplin, tutum ve davranışları, görevindeki başarısı, mesleki bilgi ve yetenekleri ile genel kültürü bakımından subaylığa layık bulunduğu sıralı sicil üstleri tarafından onanmış olmak.
 
(DEĞİŞİK BENT RGT: 07.03.2007 RG NO: 26455 KANUN NO: 5589/1) (KOD 8) 
d) Yapılacak seçme sınavlarında ve subaylık nosyonu kazandırma eğitiminde başarılı olmak.
 
Yapılacak seçme sınavlarında başarı gösterenlerin sıralaması, personelin sınav notu ile almış olduğu madalya, ödül, takdir, taltif ve cezalar da dikkate alınmak suretiyle yönetmelikle belirtilen esaslara göre yapılır.
 
(DEĞİŞİK FIKRA RGT: 07.03.2007 RG NO: 26455 KANUN NO: 5589/1) (KOD 8) 
Bunlardan; kuvvet komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığınca belirlenen esaslar dahilinde yapılacak subaylık nosyonu kazandırma eğitimini başarı ile bitirenler, bitirdikleri tarihten geçerli olarak teğmen nasbedilirler. Bu personelin subaylık nasıpları hangi tarihte olursa olsun, kademe ilerlemesi veya üst rütbeye yükselmelerine esas olacak nasıplarında kararname takvim yılının 30 Ağustos tarihi esas alınır. Ancak, 30 Ağustos tarihinden sonra subay nasbedilenlere bu işlemden dolayı geriye doğru maaş, maaş farkı ve diğer özlük hakları verilmez.
 
Bu personel, astsubay iken bulundukları rütbe karşılığı derece ve kademelerine bir kademe ilave edilerek subay nasbedilir. Nasbedildikleri teğmen rütbesinin aylığından fazla derece ve kademe aylığı alanlar, daha önce emsal oldukları astsubayların derece, kademe ve yükselecekleri yeni derece ve kademe aylıklarına göre aylık almaya devam ederler. Ancak, yükseleceklerisubaylık rütbe ve rütbe kıdemliliğindeki aylık derece ve kademeleri, emsali astsubayların aylık derece ve kademelerine eşit hale gelince, emsali subaylar hakkındaki aylık derece ve kademelerine tabi tutulurlar. Astsubaylıktan subay olan personele rütbe, rütbe normal bekleme süreleri, yaş hadleri de dahil diğer hususlar için muvazzaf subaylar hakkındaki hükümler uygulanır.
 
Astsubaylıktan subaylığa geçmek için gerekli başvuru şartlarını haiz olup, Genelkurmay Başkanlığınca geçerli mazeret olarak değerlendirilen harekat görevleri nedeniyle başvuruda bulunamayan veya seçme sınavına katılamayan astsubayların hakları, sınava giremedikleri süre kadar uzatılır.
 
Astsubaylıktan subay olmaya engel haller aşağıda belirtilmiş olup, bu fıkrada belirtilenler; cezaları ertelenmiş, para cezasına çevrilmiş, genel veya özel af kanunları kapsamına girmiş, hükümlülüklerine ilişkin kayıtları adli sicilden çıkarılmış olsalar da subay olamazlar:
 
a) Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlar ile basit ve nitelikli zimmet, irtikap, iftira, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, yalan yere tanıklık, yalan yere yemin, cürüm tasniı, ırza geçmek, sarkıntılık, kız kadın veya erkek kaçırmak, fuhşiyata tahrik, gayrı tabiı mukarenet, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyet kırıcı suçlar ile kaçakçılık, resmi ihale ve alım ve satımlara fesat karıştırma suçlarından birisinden mahkum olmak.
 
b) Firar, amir veya üste fiilen taarruz, emre itaatsizlikte ısrar, üste hakaret, mukavemet, fesat suçları ile 1632 sayılı Askeri Ceza Kanununun 148 inci maddesinde belirtilen suçlardan birisinden mahkum olmak.
 
c) Taksirli suçlar hariç olmak üzere, (a) ve (b) bentlerinde sayılan suçların dışındaki suçlardan askeri ve adli mahkemeler, disiplin mahkemeleri veya disiplin amirlerince toplam olarak yirmibir gün ve daha fazla hapis veya oda hapsi cezası ile mahkum olmak veya cezalandırılmak.
 
Açığa alınmayı gerektiren veya yukarıdaki fıkranın (a) ve (b) bentlerinde sayılan suçlardan gözetim altına alınanlar ya da tutuklananlar yahut haklarında kamu davası açılanlar, bu durumlarının devamı süresince sınava alınmazlar. Bunlar hakkında soruşturma emri verilmemesi veya hazırlık soruşturması sonunda kovuşturmaya yer olmadığı kararı verilmesi veya yargılama neticesine göre beraat etmeleri halinde, diğer şartları da haiz olmak kaydıyla sınava kabul edilirler.
 

 

 mehmet | 13-05-2012 | diyarbakır

iyi günler adem bey. ben diyarbakır da astsubay olarak görev yapıyorum.bu sene garnizonumun son senesi eşim yüksek lisansını yeni bitirdi ve ege civarındaki üniversitelere öğretim görevlisi olarak başvurmak istiyor.eğer başvurusu kabul olursa seneye atamam olunduğunda eşimin çalıştığı il e göndermezler diye korkuyoruz.sizce ne yapmalıyız bu konudaki yardımlarınızı bekliyoruz teşekkürler

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

 Eşiniz başvuracağı üniversiteleri sizin atama safahatınızı, yani gidebileceğiniz yerleri dikkate alarak talepte bulunmalı ve sizin atama döneminden önce eşinizin görev yeri ile ilgili bilgileri komutanlığınıza yazı ile bildirip, atama istek formunu da buna göre tanzim etmeniz gerekir...

 mehmet | 11-05-2012 | şırnak

merhaba ben subayım ve sırnakta lojman goturulemeyen bı garnızonda gorev yapmakytayım.esım mıllı egıtım bakanlıgında kadrolu sınıf gretmenı olarak ıstanbulda gorev yapmaktadır.2010 yılında evlendık ve ıkı yıldır ayrıyız. tayın istek formunda esımın ogretmen oldugunu ve kıbrısta gorev yapmak ıstemedıgımı belırrterek esımın ogretmen oldugunu gostern belgeyı gonderdım ayrıca agustos 2014 e kadar aylık 2 mılyar tutarında kredı odemem oldugunu aıle butnlugumun korunmasına adına kıbrısta calısmak ıstemedıgımı belırten bı dılekceyı subat ayında tayın daıre baskanlıgına gonderdım.1,3 ve 5(tuncelı,sırnak) bolgelerınde gorev yaptım.2012 atamalarında tayınım kıbrısa cıktı.bu hususta atama ıptal davası acarsam ıdarenın kararını durdurabılecek yeterlı gerekceler mevcut mu? ılgınıze tesekur ederım.

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

 Mehmet Bey,

telefonla ayrıntılı bilgi verirseniz gerekli yönlendirmeyi yapalım...

 serkan | 23-04-2012 | hakkari

böyle bir hizmetten dolayı teşekkür ediyorum öncelikle. ben k.k.k. piyade sınıfına mensup 12 yıllık astsubayım seneye bulunduğum yerden tayin olduğumda 7'nci tayinime gitmiş olacağım demem o ki aynı kuvvette ancak farklı sınıflarda olduğumuz emsallerim (bakım, personel, ikmal,maliye, tank, top vb. sınıflar) aynı zaman zarfı içinde 2 veya 3üncü tayine gidiyorken benim veya benim durumumdakilerin 7nci tayinine gidecek olması sizce de abes değil mi? 5 yıl ailemden ve çocuklarımdan ayrı kalmışken ve eşimden ayrılma durumundayken bizim sınıf için nasıl bir tayin sisteminden bahsedilebilir bütün sınıfların boşluğu dolduruluyorken boşluğu dolmayan tek sınıf piyade sınıfı mı? bu durum gitgide rayından çıkıyor ve bu durumla ilgili öneriniz ne olabilir? saygılar.

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

 Bu durum personel sayısı ile birlikte görev ve kadro durumunuzdan kaynaklanıyor.

Bu nedenle, belirttiğiniz sınıflar size emsal sayılmıyor...

sizin emsaliniz piyade sınıfındaki devrelerinizdir.

bunların içerisinde, sizden önce doğuya gitmesi gereken varken siz gönderiliyorsanız sıkıntı var diyebiliriz.

atamalar açıklandığında telefonla görüşelim yine de...

 

 

 engin | 27-03-2012 | sakarya pamukova

avukat bey pamukova da görev yapıyorum 5. bölgeden 3. bölgeye geldim ,geleli haziranda iki yıl olucak ve buradaki kadromun kapatıldığı dolayısıyla tayin istemem için tayin daireden aradılar 7. yılda 4. tayinim olucak sınıfım istihkam bununla ilgili ne yapabilirim beni aynı derecedeki bi 3. bölgeye mi verirler yoksa başka bi yerede verebilirler mi ve ne yapmalıyım konuyla ilgili.

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

 kadronun kapanması zorunlu bir atam gerekçesi olduğu için garinzon hizmet süresinin tamamlanması ilkesinin istisnasıdır.

idare burada size nereleri istediğini de sorduğuna göre iyiniyetli davranıyor.

atamaya tabi tutulmanızda sorun yok.

ancak atandığınız yer safahatınıza, eş ve çocuk durumuna ve atama isteklerinize aykırı olursa bu durumda dava konusu yapmak gerekir...

 MAHMUT | 01-03-2012 | Tekirdağ

Avukat bey böyle bir hizmet verdiğiniz için çok teşekkür ederim.Ben K.K.K. da görev yapmaktayım,diyarbakır deve geçidine (2003 yılında şark bölgesiydi) ilk şark hizmetim için 2003 yılında sınıf okulundan kurrayla atandım.2 Mart 2006 da iç güvenlik bölgesine görevlendirildim,526 gün bu bölgede kaldım ve 2007 de 2.bölgeye tayin oldum.Benim sıralı hizmette yukarıda anlattığım gibi geçen süreler ikinci sıralı hizmetimde nasıl bir faydası dokunur ?

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

 Şu anda Diyarbakır sanırım 3 ncü bölge sayılıyor ve buna benzer durumda bir müvekkilim daha evvel Şanlıurfa'da şark görevi yaptıktan sonra, yeni düzenleme ile 3 ncü derece garnizon Şanlıurfa'ya ikinci kez verildi. 3 ncü bölge yapmadınız gerekçesiyle.

 murat | 22-02-2012 | artvin

slm avukat bey, lisans mezunu olarak kkk subaylık ve astsubaylık sınavlarına girip subaylığı kacırarak astsubaylığı kazandım. subaylığa geçişte dört yıllık bir hizmet söz konusuymuş lisans mezunu olarak daha erken bir sürede geçişim mümkün mü ? şimdiden teşekkür ederim

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

Subay Sicil Yönetmeliği
 
Astsubaylıktan Subay Olmanın Esas Ve Şartları İle Subay Olmaya Engel Haller 
 
MADDE 105 - (DEĞİŞİK MADDE  RGT:25.05.2007  RGNO:26532) 
Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı göz önüne alınarak her sene tespit edilecek kontenjan nispetinde emsali arasında temayüz etmiş en az dört yıl süreli fakülte veya yüksek okulları bitiren astsubaylar; bağlı olduğu kuvvet komutanlığının, Jandarma Genel Komutanlığının veya Sahil Güvenlik Komutanlığının teklifi üzerine kendi sınıflarında veya askerî hâkim sınıfı hariç olmak üzere öğrenimlerinin ilgilendirdiği ihtiyaç duyulan sınıflarda aşağıdaki şartlarda teğmen nasbedilirler:
 
a) Subaylık için sınava müracaat tarihinde en az üstçavuş rütbesinde ve astsubay olarak altıncı hizmet yılını tamamlamış, dokuzuncu hizmet yılını bitirmemiş olmak.
 
(DEĞİŞİK BENT RGT: 12.11.2008 RG NO: 27052)
b) Subaylık için sınava müracaat tarihinde sicil notu ortalaması sicil tam notunun yüzde doksan ve daha yukarısı olmak.
 
c) Askerî disiplin, tutum ve davranışları, görevindeki başarısı, meslekî bilgi ve yetenekleri ile genel kültürü bakımından subaylığa lâyık bulunduğu sıralı sicil üstleri tarafından onanmış olmak.
 
ç) Yapılacak seçme sınavlarında ve subaylık nosyonu kazandırma eğitiminde başarılı olmak.
 
Yapılacak seçme sınavlarında başarı gösterenlerin sıralaması, personelin sınav notu ile almış olduğu madalya, ödül, takdir, taltif ve cezalar da dikkate alınmak suretiyle bu Yönetmelikle belirtilen esaslara göre yapılır. 
 
Bu personelden; kuvvet komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığınca belirlenen esaslar dahilinde yapılacak subaylık nosyonu kazandırma eğitimini başarı ile bitirenler, bitirdikleri tarihten geçerli olarak teğmen nasbedilirler. Bu personelin subaylık nasıpları hangi tarihte olursa olsun, kademe ilerlemesi veya üst rütbeye yükselmelerine esas olacak nasıplarında kararname takvim yılının 30 Ağustos tarihi esas alınır. Ancak, 30 Ağustos tarihinden sonra subay nasbedilenlere bu işlemden dolayı geriye doğru maaş, maaş farkı ve diğer özlük hakları verilmez.
 
Bu personel, astsubay iken bulundukları rütbe karşılığı derece ve kademelerine bir kademe ilâve edilerek subay nasbedilir. Nasbedildikleri teğmen rütbesinin aylığından fazla derece ve kademe aylığı alanlar, daha önce emsal oldukları astsubayların derece, kademe ve yükselecekleri yeni derece ve kademe aylıklarına göre aylık almaya devam ederler. Ancak, yükselecekleri subaylık rütbe ve rütbe kıdemliliğindeki aylık derece ve kademeleri, emsali astsubayların aylık derece ve kademelerine eşit hâle gelince, emsali subaylar hakkındaki aylık derece ve kademelerine tâbi tutulurlar. 
 
Astsubaylıktan subay olan personele rütbe, rütbe normal bekleme süreleri, yaş hadleri de dahil diğer hususlar için muvazzaf subaylar hakkındaki hükümler uygulanır. Astsubaylıktan subaylığa geçmek için gerekli başvuru şartlarını haiz olup, Genelkurmay Başkanlığınca geçerli mazeret olarak değerlendirilen harekât görevleri nedeniyle başvuruda bulunamayan veya seçme sınavına katılamayan astsubayların hakları, sınava giremedikleri süre kadar uzatılır.
 
Astsubaylıktan subay olmaya engel haller aşağıda belirtilmiş olup, bu fıkrada belirtilenler; cezaları ertelenmiş, para cezasına çevrilmiş, genel veya özel af kanunları kapsamına girmiş, hükümlülüklerine ilişkin kayıtları adlî sicilden çıkarılmış olsalar da subay olamazlar:
 
a) Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlar ile basit ve nitelikli zimmet, irtikâp, iftira, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, yalan yere tanıklık, yalan yere yemin, suç uydurmak, cinsel saldırı, cinsel taciz, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak, fuhuş, gayrî tabiî mukarenet, hileli iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyet kırıcı suçlar ile kaçakçılık, resmî ihale ve alım ve satımlara fesat karıştırma suçlarından birisinden mahkûm olmak.
 
b) Firar, amir veya üste fiilen taarruz, emre itaatsizlikte ısrar, üste hakaret, mukavemet, fesat suçları ile 1632 sayılı Askerî Ceza Kanununun 148 inci maddesinde belirtilen suçlardan birisinden mahkûm olmak. 
 
c) Taksirli suçlar hariç olmak üzere, (a) ve (b) bentlerinde sayılan suçların dışındaki suçlardan askerî ve adlî mahkemeler, disiplin mahkemeleri veya disiplin amirlerince toplam olarak yirmi bir gün ve daha fazla hapis veya oda hapsi cezası ile mahkûm olmak veya cezalandırılmak.
 
Açığa alınmayı gerektiren veya altıncı fıkranın (a) ve (b) bentlerinde sayılan suçlardan gözetim altına alınanlar ya da tutuklananlar yahut haklarında kamu davası açılanlar, bu durumlarının devamı süresince sınava alınmazlar. Bunlar hakkında soruşturma emri verilmemesi veya hazırlık soruşturması sonunda kovuşturmaya yer olmadığı kararı verilmesi veya yargılama neticesine göre beraat etmeleri halinde, diğer şartları da haiz olmak kaydıyla sınava kabul edilirler.
 

 Mehmet Candaş | 16-02-2012 | Isparta

Sayın Avukat ; Ben Uzman Çavuşum. Bölük komutanı bana 5 gün göz hapsi verdi. Bu dosyaya İşlenir mi ve Astsubay olmama zararı olur mu . Memurluğa geçmem de zararı olur mu. Şimdiden cevabınız için teşekkürler.

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

 elbette dozyanıza işlenir ve astsubaylığı geçişte emsallerinize nazaran size dezavantaj getirebilir.

memuriyete engel olmaz...

 kemal | 01-02-2012 | batman

avukat bey; atama yönetmeliği md.18 garnizon değişiklikleri yönergede gösterilir, sonu 0 ve 5 ile biten yıllarda değiştirilir diyor. İdarenin K.onayı ile bir mesaj emri ile yönergede değişiklik yapmaksızın garnizon derecesini değiştirmesi iptal nedeni olabilir mi? emir 2010 aralık. yönerge değişikliği temmuz 2011. idare savunmasında ben 2010 yılında değiştirdim, yönergeyi illa 2010 da değiştirmem gerekmiyor demiş. bir de kara kuvvetlerinde malatya-merzifon-diyarbakır eşit derece garnizonken batman bir alt kademe garnizon, buna rağmen hava kuv. diyarbakır-malatya-merzifon ve batman eşit derece garnizon. yönetmelik md. 16 sabitken 2 kuvvet farklı puanlıyor. iptal dayanağı olur mu? Teşekkürler

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

 Kemal Bey, 

sizin ve idarenin iddialarını bir fakslarsanız inceleyelim...

 Erdem | 31-01-2012 | Kars

Sayın avukatım. Öncelikle bizlere yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. Ben Kars İl Jandarma Komutanlığına bağlı bir ilçenin dış karakolunda görev yapmaktayım, görev yaptığım karakolun garnizon hizmet süresi 3 yıl fakat Kars iline bağlı bulunan ve görev yaptığım karakoldan her yönden( terör,sağlık, ulaşım, barınma...) daha iyi durumda olan bazı ilçe jandarma ve karakolların garnizon hizmet süresi 2 yıl. Ben bu durumun düzenlenmesi için İl Jandarma Komutanlığına dilekçemi yazdım ve cevap bekliyorum. Dilekçenin cevabı gelmeden AYIM başvurmalı mıyım ve böyle bir durumunda davayı kazanma ihtimalim nedir ? Dilekçenin cevabını beklemeden AYIM başvurmak suçmudur? Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

 konu yönerge değişikliğini gerektiriyor.

Yönergenin ilk sahifelerinde bu tür değişiklik tekliflerine yönelik bir bölm olmalı, teklifinizi bu şekilde de bildirebilirsiniz...

önce iç yollar tüketilmeli...

 Kağan | 31-01-2012 | Ankara

2 yıllık MYO Mezunuyum. Lv.Astsb. Okulundan 1997 yılı mezun oldum. Jandarma Lv.Astsb. olarak göreve başladım. Görev Yeri Garnizon Süresi 1997-1999 Sivas (2 yıl) 5 Yıl 1999-2003 Erzincan (4 yıl) 4 Yıl- Doğu 2003-2006 Edirne (kendi isteğimle 3 yıl) 6 Yıl 2006-2008 Şırnak-Çakırsöğüt (2 yıl) 2 Yıl- Doğu 2008-2012 Ankara/Merkez (4 yıl) 8 Yıl Doğu garnizonunu süresi kadar yaptım. Batı garnizon süresini tamamlamadan Ankaradan tayinim çıkıyor. İtiraz edebilirmiyim. Bu konu hakkında beni aydınlatırsanız sevinirim. İyi çalışmalar... Cep : 0 505 220 47 12

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

Sıralı Hizmet Garnizonlarına atamada garnizon hizmet süresi dikkate alınmıyor maalesef ve AYİM'de bu konuda davaları red ediyor genelde... Ancak, emsalleriniz varsa ve onların ataması yapılmadan sizin yapılmış ise eşitlik ilkesi zedelendiği için bir ihtimaliniz var...

 alper | 28-01-2012 | kocaeli

komutanımdan şikayetçi olacam ilk amirim yerine tsk sitesine mesaj atıp şikayetçi olsan usulsüz şikayete girer mi bunun sonucunda bir ceza alır mıyım ?

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

 Silsileyi takip etmeniz daha yararlı olur...

Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanunu

II - Şikayetler
 
Madde 26 - Her asker, gerek hizmete ve gerek zati işlerine ait kanun ve nizamların kendisine vermiş olduğu hak ve salahiyetler her hangi bir surette haksız olarak ihlal edilirse veya ihlal edildiğini zannederse şikayet etmek hakkını haizdir.
II - Şikayetler
 
Madde 27 - Şikayet söz veya yazı ile en yakın amire yapılır. Eğer bu amirden şikayet olunacaksa bir derece üstündeki amire yapılır. Ve bunun gibi her şikayet edilen amir geçilir. Sözle yapılan şikayetler bir zabıtla tesbit olunur.
 

 BURAK | 17-01-2012 | HAKKARİ

2005 yılında henüz tayin bölgeleri 1,2,3... diye ayrılmamışken 1sene Erzurum'da görev yaptım. Şu an Hakkarideyim. Erzurumda yaptığım görevi Hakkari görevimden saydırabilirmiyim.

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

Kuvvete dilekçe ile müracaat edin lütfen...

gerçi Erzurum ve Hakkari şu anda da farklı derecedeler ama en azından aklınızda bir şüphe kalmaz...

 Ayhan | 13-01-2012 | Sivas

Şikayet ilk amire yapılır,eğer ilk Amir'in şikayet edilecekse bir üste gidilir deniyor. Ornegin ; ben astan im tabur komutanını şikayet edeceğim dilekçemi kime vermeliyim ? Bölük komutanı aracılığı ilemi göndermem gerek yoksa tabur komutanının bir üstüne mı ?

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

 TSK İç Hizmet Kanun'unun 26'ncı maddesinde; her askerin, gerek hizmete ve gerek zati işlerine ait kanun ve nizamların kendisine vermiş olduğu hak ve salahiyetlerin herhangi bir surette haksız olarak ihlal edilmesi veya ihlal edildiğini zannetmesi halinde şikayet etmek hakkını haiz olduğu; 27'nci maddesinde; şikayetin söz veya yazı ile en yakın amire yapılacağı, eğer bu amirden şikayet olunacaksa bir üst derecedeki amire yapılacağı ve bunun gibi her şikayet edilen amirin geçileceği belirtilmiştir.

 
Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Yönetmeliği Madde 47 - Amirin yüzüne karşı kendisinden şikâyet yasaktır. Ötede beride âmirinden şikâyet edeceğini söylemek, işi dedikoduya çevirtmek de cezai muciptir.
 
 
Öte yandan, Askeri Yargıtay içtihatlarıyla; askeri hiyerarşiye dahil olan makamlara doğru olmadığı bilinen iddialarla şikayet yapılırken öngörülen usule uyulmaması, usulsüz şikayet olarak kabul edilmekte; buna karşılık, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık veya bakanlıklar gibi makamlara şikayette bulunulması, ASCK'nın 84'üncü maddesi kapsamında usulsüz şikayet olarak kabul edilmemektedir. (As. Yrg. Gnl. Krl. nun 31.8.1936 tarih ve 1936/537-1093 sayılı, As. Yrg. 1. Dairesinin 31.12.1956 tarih ve 1956/3980-4492 sayılı, 25.7.2006 tarih ve 2006/1208-1205 sayılı kararları)
 
Diğer taraftan, ASCK'nun 84'üncü maddesinin ikinci fıkrasında düzenlenen suçun oluşabilmesi için; seçimlik hareketlerden birinin işlenmesi ve şikayet konularının tümünün yalan olduğunun anlaşılmasının yanı sıra, bunların yalan veya asılsız olduklarının şikayet anında sanık tarafından bilinmesi gerekmektedir. Yerleşik Askeri Yargıtay içtihatlarında da kabul edildiği üzere, şikayete konu olan hususların bir kısmının doğru olduğunun ve sanığın geriye kalan isnatların yalan olduğunu bildiğinin ortaya konamadığı durumlarda atılı suç oluşmamaktadır. (Askeri Yargıtay İçtihatları Birleştirme Kurulunun 23.3.1956 tarih ve 1956/3231-32 E.K sayılı kararı ile As. Yrg.1.D.nin 4.5.1983 tarih ve 1983/420-399, 2.D.nin 18.2.1987 tarih ve 1987/92-75, 3.D.nin 23.11.1993 tarih ve 1993/576-573, 4.D.nin 29.11.1994 tarih ve 1994/575-574, l.D.nin 19.2.1997 tarih ve 1997/131-128 E.K sayılı kararları)
 

 serkan | 25-12-2011 | ankara

sayın avukat bey..oncelıkle sorum yok ve herkese yardımcı oluyorsunuz kendı adıma tsk edıyorum..bilmem dıkkatınızı cektımı sorun yasayanlar ve haksızlıga maruz kalanların yuzde 90 ı jandarma bu dıkkatımı cektı...ne olcak bu jandarma personelının hali..

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

 Çok teşekkür ederim...

1982 yılında Jandarma Astsubay hazırlama Okuluna girdim.

O gün sorunlarımızı anlatıp bunları çözmek gerek diyenler meclise dahi girdi...

Ama ne sorunlar değişti ne de etkili yere gelenler bir şey yaptı...

Bizlerde ortağım ve devre arkadaşım Fevzi ile  Hukuk yoluyla elimizden ne gelirse yapmaya çalışıyoruz.

Çünkü biz de aynı durumları yaşadık, hiç olmazsa bizden sonrakiler yaşamasın istiyoruz... hepsi bu...

 

 KENAN DİNÇER | 23-12-2011 | muş

MERHABALAR.ben kd.çvş rütbesiyle görev yapıyorum. tayin bölgem 4üncü bölge olarak geçmekte ancak üs bölgesinde görev yaptığımızdan 5inci bölge olarak kabul edilerek tayin işlemleri yapılmaktadır. ancak görev yaptığım sırada 2 ay gibi bir süre ile geçici görevle 1inci bölgede görev yaptım. sorum şu bu 2 aylık geçici görev süresi 5inci garnizonda görev yapmış gibi sayılacakmıdır.

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

Subay ve Astsubay Atama Yönetmeliği
 
Öğrenim, kurs, staj ve geçici görevler
 
Madde 29 - Yurt dışında veya yurt içinde bir veya birden fazla öğrenim, kurs, staj veya geçici görev için gönderilenlerin, buralarda geçirdikleri sürenin 120 günü bağlı bulundukları garnizon hizmetinden sayılır. Bu müddetin fazlası yurt dışında ise 28 inci maddenin birinci fıkrasındaki garnizon hizmetinden, yurt içinde ise geçici olarak bulunulan garnizon hizmetinden sayılır. Ancak, sıralı hizmet garnizonunda görevli iken diğer bir sıralı hizmet garnizonunda öğrenim, kurs, staj ya da geçici görev için gönderilenlerin buralarda görevde geçirdikleri sürelerin tamamı geçici olarak bulunulan garnizon hizmetinden sayılır.
 
             Geçici olarak kıta ile her defasında devamlı şekilde 30 günden fazla bulunan personelin burada kalış süreleri, görevli gittiği garnizonun garnizon hizmetinden sayılır. Ayrıca personelden her defasında kesintisiz 15 gün ve daha fazla süre ile iç güvenlik harekâtı kapsamında görev yapanların da burada geçen sürelerinin toplamı görevli olarak bulunduğu garnizon hizmetinden sayılır.
 
             Bir yıl ve daha fazla süre için yurt içine veya yurt dışına öğrenim, kurs, staj, geçici görev veya izinli olarak ayrılacaklar kıta ve kıta kapsamına girmeyecek uygun görev yeri kadrosuna veya emrine atanırlar.
 
             Sıralı hizmet garnizonları haricindeki garnizonlardan görülen lüzum üzerine sıralı hizmet garnizonlardaki herhangi bir kıta, karargâh veya kuruma geçici görevle gönderilen subay ve astsubaylar, sıralı hizmet garnizonu sırası gelmese dahi Kuvvet Komutanlıkları ve Jandarma Genel Komutanlığınca bu garnizona atandırılabilir. 
 
             Asli görevleri ile ilişikleri kesilmeden Sıkıyönetim Komutanlıkları emrinde görevlendirilen personelin bu görevlerde geçen sürelerinin tamamı; görevlendirildiği garnizon hizmet süresinden ve  atamalı olarak bulunduğu kıta veya kurum hizmetinden sayılır. Ancak, sıralı hizmet garnizona atamalı olup da aynı maksatla zorunlu olmayan garnizonlara görevlendirilen personel için görevlendirildiği garnizondaki hizmetin 120 günü atamalı olduğu garnizon hizmetinden sayılır.
 
Sıralı hizmet garnizonu sıralı hizmet süresinin hesabı
 
Madde 58 - 30 Eylül tarihine kadar sıralı hizmet garnizonuna katılmış olanlardan, açıkta veya tutuklulukta kalanlardan beraat edenler ile kurs, hava değişimi veya geçici görev nedeniyle sıralı hizmet garnizonu hizmet süresinin sona erme tarihi değişenler, hizmet sürelerini 31 Aralık tarihine kadar tamamlamaları durumunda o yılın atama planına dahil edilirler.
 

 Efkan | 20-12-2011 | Tayin

Ben 21 yıllık uçuş teknisyeniyim 3 şark yaptım.Toplamda 10 yıl fakat uzatmalarla 13 yıl diyarbakırda görev yaptım.Şimdi aydında 2 senedir çalışıyorum.Bu sene van'da meydana gelen depremden dolayı tayin çıkma durumundan söz ediyorlar.Ben 3 şarka gittiğimde annem ameliyat oldu.izmir'de fakat annem ameliyattan sonra felç geçirdi ve yatalak oldu.Bakıma muhtaç oldu.3 cü şarka çoluk çocuğu götürmedim.Üstüne birde yeni çocuğumuz oldu.Her şey üst üste gelmişti çaresizdim diyarbakırdan Aydına yardım edemiyordum.Annemin durumu ağırdı babam üstesinden gelemiyordu.O yüzden Aydın huzurevine geçti.Orda enazından bakımda yardımcı oluyorlardı.Tayinimde annemin raporlarınıda gösterdim etken oldumum bilmiyorum aydına tekrar geldim.2 sene oldu hiç bir dönemde böyle olumsuluk olmadı o da bize mi vuracak bilmiyorum.Sonuçta benim burda babamın yanında ona yardımcı olmam çok önemli burda benden başka kimsesi yok Aydın devlet hastanesinden bakıma muhtaçtır yazısı (rapor) alsam tayinimin çıkmaması için etken olur mu yada nasıl yollar çizmem lazım yardım ederseniz çok tşkürederim saygılarımla.Birde 3 şarkı bitirdim 4 yok bizde çıkarsa neye istinaden çıkar 13 yıl doğuda görev yapmış ve emekliliğine 1 sene kalmış biri olarak hakkımız yokmu batıda kalmak için bu nasıl adalet kara kuvvetlerinde devrelerim batıda 10 yıldan fazla kalırken ben habire doğudaydım ve son iki yılımı ailemden uzak geçirdim aile bütünlüğüm bozuldu ve zor topladım şimdi yine doğu diye bahzediyorlar.Daha batıya 2 yıl olmuş garnizon süresi 6 yıl olan bunu bile kalacağımız şüpheyle bakıyorum b nasıl adalet.

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

 Sayın Efkan Adem kardeşim,

şark hazırlıkları açıklandı mı...

Size bu yönde tebligat var mı...

bir telefon açarsanız görüşelim...

 

Av.Adem DEMİR

0 505 456 67 38

 hcakmak | 19-12-2011 | Antalya

Merhaba Hocam. Ben TSK lerden emeklilik hizmet süremi tamamlayıp yaşa takılan bir astsubayım. 17.10.2011 tarhinde TSK dan ayrıldım. Fiili hizmet zammı ile birlikte 26 yıl hizmetim bulunmaktadır. SGK dan GSS dan yaralanamamaktayım. Bunun ile ilgili Ankara 7.İdare Mahkemesinin karaının olduğunu duydum. GSS dan yararlanabilir miyim? Varsa bu kararı e-mail olarak bana gönderir misiniz? (hcakmak33@hotmail.com

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

 basında geçenlerde yayınlanan bu haber sizin işinize yarar sanırım...

 

Emekliye "sağlık"lı müjde!

Prim gün sayısını doldurduğu halde yaş haddi sebebiyle emekli olamayanlara, sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı geliyor


Prim gün sayısını doldurduğu halde yaş haddi sebebiyle emekliolamayanlara, sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı geliyor.

Emeklilik yaşını doldurmayanların büyük bölümü sağlık hizmeti alabilmek için primlerini yatırmaya devam ediyor.

1 Ocak 2012'den itibaren ise bu kişiler yalnızca sağlık primi ödeyerek hizmetlerden yararlanabilecek. Ailede kişi başına geliri asgari ücretin üçte birinden az olanların primini devlet ödeyecek. Geliri asgari ücretin üçte birinden fazla olanlar da yalnızca 33 lira ödeyerek sağlık hizmetlerinden faydalanabilecek.

Zaman'ın haberine göre, sosyal güvenlik sisteminde yapılan popülist uygulamalar nedeniyle genç emeklilik Türkiye'nin en büyük sorunlarından biri. Sosyal güvenlik sisteminin büyük açıklar vermesiyle birlikte emeklilik yaşını artıracak çeşitli düzenlemelere gidildi. Bu düzenlemelerin en önemlilerinden biri 1999 yılında yapıldı. Düzenleme ile yeni işe girenler için emeklilik yaşı bayanlarda 58, erkeklerde ise 60 oldu. Düzenlemeden önce çalışanlar içinse kademeli geçiş öngörüldü. Bu durum, emeklilik hayali kuran çok sayıda insanın emeklilik yaşının uzamasına yol açtı. Ancak bu kişiler, emeklilik için gereken prim gün sayısını doldurdukları için yeni primyatırmasalar da günü geldiğinde emekli olabilecekler. Fakat sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için prim yatırmaları şart. Bu nedenle prim ödemeye devam ediyorlar. 1 Ocak'tan itibaren yürürlüğe girecek olan Genel Sağlık Sigortası uygulaması en çok bu gruptakileri sevindirecek.

5 YIL PRİM YATIRIYOR
Mevcut durumda örneğin 45 yaşında prim gün sayısını dolduran bir kişi, emeklilik için gereken 50 yaşı beklerken 5 yıl boyunca prim yatırıyor. Eğer bir yerde çalışıyorsa kendi adına prim ödeniyor. Bir işte çalışmıyorsa da sağlık hizmetinden yararlanabilmek için primini cebinden ödeyip kendini sigortalı göstertiyor. Bu durum, emeklilik için yaşı bekleyenler arasında çok yaygın bir uygulama. Aksi takdirde sağlık hizmeti alabilmesi mümkün olmuyor. Yeni dönemde ise yalnızca sağlık hizmeti alabilmesi için artık prim ödenmesine gerek kalmayacak. Genel Sağlık Sigortası kapsamında yalnız sağlık prim ödeyerek sağlık hizmeti alabilmek mümkün olacak.

PRİMLERİ HAZİNE ÖDEYECEK
Eğer ailedeki kişi başına gelir, asgari ücretin üçte birinden az ise sağlık primi bile ödemeden sağlık hizmeti alabilecekler. Primlerini Hazine ödeyecek. Brüt asgari ücretin 837 TL olduğu dikkate alındığında bu miktarın üçte biri yaklaşık 279 TL. Üç kişilik bir aile düşünüldüğünde geliri 837 TL'nin altında olan bir kişi, emeklilik için yaşı beklerken kendini herhangi bir yerde sigortalı göstermek zorunda olmayacak. Emekli oluncaya kadar sağlık primi Hazine tarafından ödenecek. Eğer emekliliği bekleyen kişinin ailedeki kişi başına geliri asgari ücretin üçte birinden fazla ise kademeli şekilde sadece sağlık primi ödeyip sağlık hizmeti alabilecek. Kişi başına geliri asgari ücretin üçte biri ile asgari ücret arasında olanlar 33 lira, kişi başına geliri asgari ücret ile asgari ücretin iki katı arasında olanlar 100 TL, geliri asgari ücretin iki katından fazla olanlar ise 200 TL ödeyerek sağlık hizmeti alabilecekler.

KAYIT DIŞINA AKTARILMA ENDİŞESİ
Emeklilik için prim gün sayısını doldurup yaşı bekleyenlerin sağlık primi ödeyerek sağlık hizmeti alacak olmaları, kayıt dışını artırabilir endişesine de yol açıyor. Bu durumda olup yaşı beklerken çalışmaya devam edenlerin kayıt dışına çıkma ihtimali gündeme geliyor. Zira primini dolduranların birçoğu, sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için sigortalı olmayı talep ediyor. 33 lira primle sağlık hizmeti alınabilecek olması, bu kişileri sigortalı çalışma talebinden vazgeçirebilir. Uzmanlar, bu durumda kayıt dışı çalışmanın tercih edilebileceğini belirtiyorlar.

 MEHMET | 29-11-2011 | AYDIN

İYİ ÇALIŞMALAR BEN ... İL J.K.LIĞI EMRİNDE GÖREVLİYİM.2011 YILI EYLÜL AYINDA YAPILAN İL İÇİ ATAMALARINDA ..İLÇE J.K.LIĞINDAN ... İLÇE J.K.LIĞINA ATAMAM YAPILDI.3 GÜN İÇERSİNDE GÖREVE BAŞLADIK.GÖREVE BAŞLAYAYINCA HARCIRAH EVRAKLARINI YOLLADIK VE ÜZERİNDEN 2 AY GEÇMESİNE RAĞMEN HALEN HARCIRAHLARIMIZI YATIRMADILAR.İLGİLİ MALİYE ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNE TELEFON AÇIP SORUNCADA PARA YOK GENEL KOMUTANLIK PARA YOLLAYINCA YATIRACAĞIZ İSTEDİĞİNİZ YERE MÜRACATTA BULUNABİLİRSİNİZ DİYORLAR.BEN BÖYLE PİŞKİNLİK MESLEK HAYATIMDA GÖRMEDİM.BEN BU DURUMU SİVİL MAHKEMELERE TAŞIMAK İSTİYORUM.ÇÜNKÜ İNANIN ASKERİ SİLSİLEYE FİLAN GÜVENİM KALMADI.BU DURUM HAKKINDA İL JANDARMA KOMUTANLIĞINI BÖLGE KOMUTANLIĞINA ŞİKAYET ETMEK İÇİN DİREK DİLEKÇE YAZMAM YETERLİMİ YOKSA DİLEKÇEMİ KENDİ İLK AMİRİME Mİ VERMEM GEREKİYOR.BU KONUDA NE YAPMAMIZ GEREKİYOR.

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

 Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanunu

II - Şikayetler

 
Madde 27 - Şikayet söz veya yazı ile en yakın amire yapılır. Eğer bu amirden şikayet olunacaksa bir derece üstündeki amire yapılır. Ve bunun gibi her şikayet edilen amir geçilir. Sözle yapılan şikayetler bir zabıtla tesbit olunur.
 
 
Devlet Memurları Kanunu (DMK)
 
Atamalarda görev yerine hareket ve işe başlama süresi:
 
Madde 62 - (DEĞİŞİK MADDE RGT: 30.12.1972 RG NO: 14407 KHK NO: 2/1) (KOD 1) 
İlk defa veya yeniden veyahut yer değiştirme suretiyle;
 
a) Aynı yerdeki görevlere atananlar atama emirlerinin kendilerine tebliğ gününü,
 
b) Başka yerdeki görevlere atananlar, atama emirlerinin kendilerine tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde o yere hareket ederek belli yol süresini,
 
İzleyen iş günü içinde işe başlamak zorundadırlar. Savaş ve olağanüstü hallerde bu süre Bakanlar Kurulu Kararı ile kısaltılabilir.
 
Yukarıdaki süreler;
 
1 - Kanuni izinlerin kullanılması veya geçici bir görevin yapılması sırasında başka bir göreve atanan memurlar için iznin veya geçici görevin bitimi,
 
2 - Hesaplarını, yerlerine gelenlere devir zorunda bulunan sayman ve sayman mutemetleri için devrin sona ermesi,
 
3 - Eski görevlerine devamları kurumlarınca yazılı olarak tebliğ edilenler için yerlerine atanan memurların gelmesi veya yeni görev yerlerine hareketlerinin kurumlarınca tebliği, tarihinde başlar.
 
(DEĞİŞİK FIKRA RGT: 15.02.1982 RG NO: 17606 KANUN NO: 2595/4) (KOD 2) 
Yer değiştirme suretiyle yapılan atamalarda memurlara atama emirleri tebliğ edilince yollukları, ödeme emri aranmaksızın, saymanlıklarca derhal ödenir. Memurun izinli ve raporlu olması tebligata engel olmamakla beraber (a) ve (b) bentlerindeki süreler izin ve rapor müddetinin bitmesinde başlar.
 
Bu maddede geçen "yer" deyiminin kapsamı İçişleri ve Maliye Bakanlıklarınca birlikte belirtilir.
 
Harcırah Kanunu
 
Harcırahın sureti tediye ve mahsubu:
 
Madde 59 - (DEĞİŞİK FIKRA RGT: 18.06.1983 RG NO: 18081 KANUN NO: 2851/8)
Harcırah, memur ve hizmetlinin gidişinde ve ailenin nakli sırasında peşin olarak verilir. Harcırahın tam miktarının önceden tayin ve tespitinin mümkün olmadığı hallerde yetecek miktarda para avans olarak verilir. Harcırahını kati olarak veya avans suretiyle alanlardan zati sebepler yüzünden daimi veya muvakkat vazife mahallerine 15 gün içinde hareket etmeyenler (MÜLGA İBARE RGT: 12.08.2003 RG NO: 25197 KANUN NO: 4969/1) (KOD 1) aldıkları parayı derhal iade etmeye mecburdurlar.
 
Aile için harcırah itasında ilgililerin verecekleri beyan kağıtları esas tutulur. Bu beyan kağıdında harcırahın tahakkuk ettirilebilmesi için lüzumlu malümat gösterilir.
 
Daimi memuriyetle bir yere gönderilenler gidecekleri mahalle varış tarihinden ve muvakkat vazife ile gönderilenler de memuriyetleri mahalline dönüş tarihlerinden itibaren bir ay zarfında harcırah beyannamelerini, evrakı müspiteleri ile birlikte dairesi amirine tevdi ederler. Memurun kendisinden evvel veya sonra hareket eden ailesi için avans para verildiği takdirde bu bir aylık müddet, ailenin evvel gitmesi halinde memur veya hizmetlinin yeni vazifesi mahalline varış tarihinden ve sonra gitmesi halinde de bunların memur veya hizmetli nezdine muvasalatları tarihinden itibaren hesap olunur.
 
Beyannameyi alan daire amirleri bunu vize ettikten sonra taşrada mahallin en büyük malmemuruna ve merkezde de alakadar mali mercie vermekle mükelleftirler.
 
Vakı masraf verilen avans paradan ziyade ise fazlası tesviye ve az ise farkı re'sen istirdat olunur.
 
Evrakı müspite tedariki mümkün olmıyan hallerde bu imkansızlığın sebepleri ile vakı masrafın hesabı alakadar tarafından mensup olduğu daire amirine yazılı olarak bildirilir. İmkansızlık sebepleri dairesince varit ve muhik görüldüğü ve masrafın hesabında bir fazlalık bulunmadığı neticesine varıldığı takdirde avans bu hesaba göre mahsup olunur.
 
Alındıkları tarihten itibaren tahakkuk ettirilecek faizleri de dahil olmak üzere birinci fıkra gereğince derhal iade edilmiyen paralarla harcırahlarını avans olarak alıp da bu zimmetlerinin mahsubu için muktazi evrakı üçüncü fıkrada yazılı müddetler zarfında teslim etmiyenlerin bu borçları bu evrakı verdikleri zaman harcırah istihkakları ayrıca tahakkuk ettirilip ödenmek üzere aylık, ücret veya kabili haciz sair istihkaklarının yarısı bu borçları tamamen kapanıncaya kadar ve hüküm alınmaya hacet kalmaksızın re'sen istirdat olunmak suretiyle tahsil olunur.
 
Harcırah itası ve avansların mahsubu muamelelerinde aksi sabit oluncaya kadar memurun beyanına itibar olunur.
 
BİLMEM ANLATABİLDİM Mİ...
 

 murat | 20-11-2011 | hatay

askeri yüksek idare mahkemesinde il içi atama iptali için dava açtım.yürütmenin durdurulmasını da istedim yürütmenin durdurulmasının reddine dair karar geldi.mahkeme sonucu da nu karara göre olumsuz mu olur yoksa olumlu da sonuçlanabilir mi

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

 Yürütmeyi Durdurma kararı davanın kazanma ihtimalini yüzde altmış yetmişlere çıkarır.

Reddi ise davanın kaybedilmesi anlamına gelmez. Ama kazanma ihtimalinizi düşürür.

İki durumda da tersi kararlar çıkabiliyor.

 onur | 13-11-2011 | izmir

merhaba, ben bulunduğum il merkezinde örgün öğrenim görüyorum, garnizon hizmet süresi 8 yıl, ben halen 2. yıldayım, fakat doğu görevim az, örgün öğrenim görmem sebebiyle, bulunduğum garnizonun hizmet süresini tamamlamaya imkan tanıyan bir kanun maddesi varmı? yani ben hizmet süremi tamamlamadan muhtemelen ikinci doğu görevim gelecek, buna örgün öğrenim görmem engel olur mu?

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

 kendi nam ve hesabınıza okuduğunuz için, 

böyle bir düzenleme yok maalesef...

 Kadir | 24-10-2011 | Niğde

Merhaba... Ben Niğde de görev yapıyorum,bu il içi atamalarda tayinim Niğdenin dış karakoluna çıktı. 2.sınıfa giden bir oğlum var ve okulu Niğde merkezde,lojmanda oturuyorum. Ben yeni karakolda göreve başladım ama ailemi getirmedim. çocuğun okul düzeni bozulmasın diye bir süre daha lojmanda oturmalarını istiyorum. 1) lojmanda oturma süremiz nedir?nekadar daha kalabiliriz? 2) Ailemin lojmanda kalabilmesi için bu süreyi uzatmak açısından ne yapabilirim?

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

 LOJMAN DA OTURMA SÜRENİZ İKİ AY...

BULUNDUĞUNUZ KARAKOL PERSONELİNE OTURDUĞUNUZ LOJMANLARDAN TAHSİS İMKANI VARSA DEVAM EDEBİLİRSİNİZ. AKSİ TAKDİR DE İKİ AY İÇERİSİNDE BOŞALTABİLİRSİNİZ.

 selçuk | 05-10-2011 | hakkari

Selam, ben 201 temmuzda HAKKARİ/ŞEMDİNLİYE TAYİNİM ÇIKTI ailemi ve çocuklarımı memlekete yollayıp göreve başladım ,ama mayısta birlik lav olunca hakkari il merkezine geçtim,ailemide getirdim ama burası 3 yıl ,şemdinli 2 yıl idi ,şimdi ben burada merkezde kaç yıl kalacağım kime sorduysam net bi cevap alamadım ,yardımcı olursanız veya size ulaşabileceğim bi numara verirseniz daha detaylı anlatırım ..iyi günler şimdiden teşekkür ederim ..

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

 TSK.’de görevli subay ve astsubayların atanmasında dikkate alınacak hususlar 926 sayılı TSK. Personel Kanununun 118 nci maddesinde ve aynı Kanunun 119 ncu maddesine dayanılarak çıkarılan Subay ve Astsubay Atama Yönetmeliğinde düzenlenmiş bulunmaktadır. Bahse konu Kanunun 118 nci maddesi; <Subayların ve astsubayların atanma ve yer değiştirmeleri, hizmetin aksatılmadan yürütülmesi esasına bağlı olarak; memleketin ekonomik, sosyal, iklim ve ulaştırma durumları ile kültür ve sağlık durumları ve bunlara benzer yer ve bölge şartları gözönüne alınarak tespit edilecek bölgelere ve garnizonlara aşağıdaki esaslar da dikkat nazara alınarak sıra ile yapılır: a) Meslek programları, meslek içi eğitim esasları ve kadro ihtiyacı, b) Sağlık durumu, c) İdari, asayiş ve zaruri sebepler, d) İstekli bulunduğu yerler. > hükmüne amirdir.

 
Sıralı Hizmet Garnizonlarından çıkış tebligatı alacak personelin belirlenmesi,  01 Ocak 2006 tarihinde yürürlüğe giren Subay ve Astsubay Atama Yönetmeliğinin (18 Aralık 2005 tarih ve 26027 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır)15,29, 31, 32, 77/a, 78/b ve 83 ncü maddeleri ile Geçici Madde 1/e’de belirtilen esaslara göre yapılmaktadır. Söz konusu Yönetmeliğin 77 nci maddesi;  > ...
 
a) Subay ve astsubayların, ….
 
8) 3, 4 ve 5 inci derecedeki garnizonlarında bulunan komando ve özel harekat birliklerinde görevli personel için garnizon hizmet süresinin üçte iki  (2/3) sidir.  Ancak, bu süre hiçbir suretle 2 yılın altında olamaz....> hükmüne amirdir. Jandarma Genel Komutanlığı Atama Yönergesi (JGY: 52-12)’nin 3 ncü bölüm 2 nci madde d/1- (g) bendinde de benzer düzenlemeye yer verilmiştir. 
 
Subay ve Astsubay Atama Yönetmeliğinin Geçici Madde 1/c bendi; <Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce 2 nci bölge garnizonu iken bu tarihten sonra Sıralı Hizmet Garnizonları arasında yer alan ve sadece garnizon hizmet süresi değişen garnizonlarda bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihte görev yapan personel eski garnizon hizmet süresine tabidir.> hükmüne amirdir. 
 
01.01.2006 tarihinden itibaren yürürlüğe giren Jandarma Genel Komutanlığı Atama Yönergesi  (JGY: 52-12)’nin 16 ncı bölüm 1/c bendinde; <Yönergenin yürürlüğe girdiği tarihten önce 2 nci bölge garnizonu iken bu tarihten sonra Sıralı Hizmet Garnizonları arasında yer alan ve sadece garnizon hizmet süresi değişen garnizonlarda Yönergenin yürürlüğe girdiği tarihte görev yapan personel eski garnizon hizmet süresine, 01 Ocak 2006 tarihi ve sonrasında bu garnizonlara atananlar yeni garnizon hizmet süresine tabidir.> denilmek suretiyle Subay ve Astsubay Atama Yönetmeliğinin 1/c bendine benzer bir düzenlemeye yer verilmiştir. 
 

 mustafa | 29-09-2011 | urfa

Ben halen bulunduğum iljandarmada ( garnizon süresi 5 yıl) 3 yıldır iljandarma karargahınta ihtisaslı personel olarak çalıştım bulunduğum garnizonun2/3 nü tamamladım ve 25 eylül 2011 de ihtisastan ayrıldım.Bu sebeple aynı il jandarmanın garnizon süresi 4 yıl olan başka bölüğüne atandım çocuklarımdan birisi hala 8.sınıfta diğeri 5. sınıfta bu durmda dava açsam kazanabilirmiyim

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

 telefonla arayıp daha ayrıntılı bilgi verirseniz yardımıcı olabilelim...

 Turan | 12-09-2011 | Samsun

Sayın Adem Bey, il içi atamalarda dava zaman aşımı ne zaman başlayıp ne kadar sürüyor acaba bilgi verirmisiniz.

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

 Atama emrinin tebliğinden itibaren 60 gündür.

 sinan | 11-09-2011 | konya

ben astsubayım 2010 genel atamada şırnaktan konya il j. k.lığına, il içi atamasında konyaya bağlı bir ilçeye atandım ve 1 yılı doldurdum. hiç bir disisplinsizlik veya soruşturmam olmadan eylül2011 il içi atamalarında başka bir ilçeye atadılar. şimdi meyil iznindeyim. sebebsiz bu atama nedeni ile aile huzurum kalmadı. dava açmak istiyorum. anladığım kadarı ile askeri yüksek idare mahk. dava açmak lazım. ne gibi sonuç alırım? kazanabilirmiyim.

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

 persolenin atandırıldığı garnizonda garnizon hizmet süresini tamamlaması esastır.

aşağıda belirtilen gerekçeler dışında, garinzon hizmet süresi tamamlanmadan atama yapılamaz.

üstelik, 1 nci yılda atama yapılabilmesi için jandarma genel k.lığının da onayı gerekir.

telefon açıp durumunuzu ayrıntılı anlatırsanız daha da yardımcı olabiliriz.

 

Garnizon hizmet süresini tamamlamadan atandırılmayı gerektiren haller

 

Madde 24 - Subay ve astsubayların bulundukları garnizonlarda garnizon hizmet sürelerini bitirmeden diğer bir garnizona atandırılmalarını icap ettiren haller şunlardır:

 

a) Kuvvet Harp Akademilerinde eğitim ve öğrenime başlama,

b) Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaç duyduğu dallarda Türk Silahlı Kuvvetleri nam ve hesabına lisansüstü eğitim-öğretimi için tespit edilen kadro kontenjanlarına girmiş olma,

c) Yurt dışı sürekli göreve seçilmiş olma,

 

ç) Lağıv, tensik, kadro veya konuş değişiklikleri,

 

d) Sağlık durumu (kendisinin, eşinin veya bakmakla yükümlü olduğu çocuklarının),

 

e) Eş veya çocuklarının ölümü sebebiyle personelin atama istemesi durumunda,

 

f)  Sıralı hizmet garnizon görevi ihtiyacı,

 

g) Kıbrıs'a atama ihtiyacı,

 

ğ) Kilit/kritik kadrolara atama ihtiyacı,

 

h) İdari, asayiş ve zaruri sebepler.

 Emine | 10-09-2011 | Ankara

Merhaba!! 2010 yılında tayinimiz Ankara'nın bir ilçesine çıktı ve 1 yıldır eşim bu ilçede görev yapıyor fakat bu il içi atamalarda eşimin tayininin çıkması için bölük komutanının il jandarma komutanına teklif sunduğunu öğrendik. henüz kesinleşmiş birşey yok fakat çıkma ihtimali var. eşimin sicilinde herhengi uygunsuz bir durum sözkonusu değil,sadece 1 kez maaş katı cezası aldı hepsi bu.oğlum 2.sınıfa gidiyor ve okulu burda, biz tayinimizin çıkmasını istemiyoruz. Eğer tayinimiz çıkarsa esim AYİM e atama iptal davası açmayı düşünüyor sansımız nedir? Ayrıca lojmanda oturuyoruz ve tayinimiz çıkarsa kanuni olarak lojmanda nekadar kalma hakkımız var? Dava sonuçlanana kadar lojmanda kalma şansımız var mı? bir de bir arkadaşa maddi manevi tazminat davası açmak mümkün demişsiniz bunu nasıl ve nezaman açabiliriz? ayrıca eşim bizim atamamızı teklif eden bölük komutanına ve atamayı gerçekleştiren kişiye bu durumu kasıtlı ve cezai olsun diye atamamızı gerçekleştirdiği için görevini kötüye kullanmaktan dava açabilir mi? bu konularda bilgi verirseniz sevinirim şimdiden tesekkür ederim...

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

 öncelikle görevi kötüye kullanma nedeniyle şikayet hakkını kullanabilir eşiniz. ancak sağlam delilleri ve sonradan caymayacak tanıkları olması gerek.

sizin durumunuzda atama iptali mümkün görünüyor.

sanırım, eşinizle telefonla da görüştüm bu gün. ona da gerekli bilgileri aktardım.

atama iptal davasını kazandıktan sonra idareye yönelik maddi ve manevi tazminat davası açabiliriz.

iptal davası ile birlikte de böyle bir talepte bulunmak mümkün, ancak zararın boyutunu tespit için iptal davasının sonuçlanmasını beklemek daha mantıklı...

 nuri | 12-08-2011 | antalya

sayın avukatım geçenlerde yine yazmıştım ismimi ve yeri yanlış yazmıştım ben yaklaşık 3 yıldır antalya il jandarma emrinde asayiş hizmetlerindeyim ve 24x24 esasına göre çalışıyorum genel olarak eşim gümrük muhafaza memuru ve nöbeti yok ama belirsiz zamanlarda görevleri çıkabiliyor yani kolluk kuvveti, 3 yaşında da çocuğum var kreşe gitmekte ve sabah 8 ile 18:00 saatlerine kadar eğitim görmekte benim 24x24 saate tabi olmam nedeniyle ve eşimin işi ve çocuğumun durumu yüzünden 1 yıl önce karargah hizmetlerinde çalışmak istediğimi belirttim ve beni ceza mı ödül mü bilmem ama yaklaşık evime 20 eşimin işlerine 30 km uzakta garnizon sınırlarında bulunan bir birliğe per işl.elm olarak atanmamı yaptılar. Burada 1 ay çalıştım ve sebepsiz olarak beni asayişe. asayişte bulunan rütbeliyi de karargaha aldılar. genel olarak bu durumu sözlü olarak söyledim bana komutan kanati dediler fazla şansını zorlama bu teşkilatta fazla şans zorlanmaz gibi hitaplarda bulundu üstlerim ve seneye kadar devam et karargah için çalışma yapılacak deyince bende 1 yıl çalıştım burada 2011 genel atamalarında eşimin görevi ve çocuğumun bakımı için dilekçe yazdım fakat atamamı yapmadılar. tekrar temmuz 2011 de dilekçe yazdım bana maysı ayında eşi çalışan memurların atamasının değişen amddesi var olumsuz yanıtı geldi. fakat antalya ilinde bu durumda olan tek ben varım genel olarak eşleri çalışan kişilerin aynı yerde olduğu ve dilekçelerinin kabul bulunduğunu tespit ettim. benim eşim kolluk memuru ve operasyon görevlerine gidememekte çocuğun bakımı için sürekli mazeret göstererek amirlerinden izin almakta, birde nöbetçi astsb. 3 kişi olmalı yönergesi var fakat asayiş hizmetleri fark etmez 2 kişi olsun bu işler yürür diye bir kanun var mı bu durum hukuka uygun mu. ben şu an karargahta çalışmak istiyorum ve bana yardımcı olabilecek antalya avukatı var mı idare mahkemesine versem haklı bulunur muyum . ne yapmam gerekir.TŞK

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

 Nuri Bey,

birincisi konu dava idare mahkemelirinde değil;

Askeri Yüksek İdare Mahkemesinde açılacak.

Dolayısıyla, dava Ankara'da yürüyecek....

Eş durumu ile değişen düzenleme, emsallerine avantaj sağlamamak üzere diyor.

konu düzenleme, TSK atama yönetmeliğine aykırı.

üstelik, sizde avantaj değil dezavantaj olmuş durumda...

bununla birlikte dilekçenizin reddi tarihinden itibaren 60 gün içinde dava açmak zorunlu olduğundan aman süreyi kaçırmayın.

Telefonla ararsanız ayrıntılı yardımcı olalım...

 

 

 metin | 10-08-2011 | adana

avukat bey göreve başlama tarihini belirtir emir bana tebliğ edilmedi tebliğ edilmeyen emir hakkında emre itaatsizlikte ısrar oluşurmu. Ayrıca komutanlığın verdiği emir kanunsuz emir olmuyormu çünkü personel kanununda garnizon değiştirenler 15 gün yol hariç izin kullanır diyor.Bununla çelişmiyormu acil cvp...

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

 ısrara girmez, ama itaatsizlik oluşur.

kanunsuz emir verenler için şikayette bulunun... bu da ayrıca değerlendirilir.

 metin | 10-08-2011 | adana

yani şimdi avukat bey o zaman doğudan gelen personelde izin kulllanmamalı.atama yönergesinde Belediye/ Büyükşehir belediye hudutları dışında bir göreve veya başka bir garnizona atanmış ise yollukları hakkındaki özel kanunda belirtilen seyahat süresi dışında, (15) gün içinde atandığı göreve katılmak zorundadır..J.Gn.K.lığının atama emri gereğince, mehil izninin tamamını kullanmadan yeni birliğine katılması gereken personele, birlik komutanlarınca uygun görülecek bir tarihte kalan mehil müddeti kadar idari izin verilir.diyor ama bu emri il jandarma yazıyor genel komutanlık değil ayrıca personel kanunuda aynısını yazıyor şimdi kanuna göre hakkım olan bir izni kullanamayıp birde kullandığım takdirde emre itaatsizlikte ısrar suçunumu işşleyecem bu biraz garip bir durum değilmi anlamadım hangisi doğru İl jandarmanın emri kanundan üstünmü oluyo.

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

 Maalesef bu tür haksızlıklar heph yaşanıyor.

Şimdi, sizinh hakkınızda soruşturmamı açıldı.

iddianame mi düzenlendi.

varsa iddianamey bir fakslayın da görelim...

 metin | 09-08-2011 | adana

J.Astsubayı olarak görev yapıyorum il içi tayinim çıktı.Farklı bir garnizona atandım.Ama Komutanlık garnizon değiştirmeme rağmen personel eksikliğini belirterek 1 gün sonra göreve başlamamı daha sonra idari izin verileceğini söyledi ama ne yazıkki genelde izin vermiyorlar.Ben 15 gün mehil iznimi kullanırsam sorun olurmu aciiil lütfen cvp verin buna hakkım var mı

  Av. Fevzi AKSOY'nin Cevabı :

merhaba;

öncelikle dilekçe yazıp yasal mehil iznini talep edin, vermezlerse belirtilen sürede göreve başlamanızı tavisye ederim çünkü; idarenin yaptığı bu işlemin hukuka aykırı olması ayrı bir durum sizin verilen emre uymamanız ayrı bir durumdur. Siz yasal hakkınız olduğu düşüncesiyle yasal mehil izninizi kullanırsanız emre itaatsizlik ile karşı karşıya kalırsınız. Dilekçenize olumsuz yanıt verirlerse ayrıca şikayet yoluna gidebilirsiniz

atamanız hakkında yeterli bilgi alırsam iptalinin mümkün olup olmayacağını da ayrıca değerlendirebilirim, ne zamadır bu garnizondasınız, atamayı gerektirecek bir sebep oldu mu, eş ve çocuk durumu vs...ayrı ayrı atama yönetmeliğindeki ilkelere göre değerlendirilmeli...başarılar dilerim

 mert | 09-08-2011 | izmir

sayın avukatlarım eşim bir kurumda kollu kuvveti olarak çalışmakta ve zaman zaman operasyonlara gitmektedir. küçük yaşta olan bir çocuğum var ve kreşe gitmektedir. ben 24 x24 çalışıyorum ve 3 yıldır asayiş görevindeyim. bu durumu sürekli olarak atama istek dilekçeleri ile belirtiyorum ve karargahta çalışmak istediğimi belirtiyorum. eşim çocuğun bakımını üstlenmek zorunda kalmakta ve görev konusunda sürekli işyerinden izin alıp operasyonel görevlere gidememekte. geçen yıl 1 ay karargaha atandım fakat geri aldılar asayişe verdiler sorduğumda komutan kanaati dediler. simdi yazdığım atama dilekçemi de kabul etmediler ne yapmam gerekir tşk

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

 dava açarak durumunuzu yargı önüne taşımanız gerekir.

Emsalleriniz arasında avantaj sağlamadığnız sürece, kabul edilebilir görünüyor...

 murat | 08-08-2011 | niğde

yani uzman kaynaklı astsubay olduğum bu nedenle asyiş görevlerinde başarılı olduğumun değerlendirildiği bana verilen cevapta belirtildi.bu nedenle bile olsa asgari 2 yıl çalışmadan il içi tayin sizce doğru ve uygunmu ?

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

 yanlış tabii ki ve bence iptali mümkün...

 murat | 07-08-2011 | niğde

avukat bey ben J.Asb.Çvş rütbesindeyim 2010 yılı genel atamaları ile muş ilinden Niğde iline atandım merkez karakoluna atamam yapıldı ancak yaklaşık 10 ay görev yaptıktan sonra hiç bir problemim olmamasına rağmen il içi atamaya tabi tutuldum.Gerekçe olarak uzman kaynaklı astsubay olmam gösterildi 1 yılı doldurmadan atama gördüğüm için ayime müracaat etsem durumum ne olur.1 yıl dolmadan atama görmem sizce normalmi bu olayla ilgili bana lütfen yardımcı olun

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

 böyle bir atama gerekçesi olamaz.

telefon açarsanız detaylı görüşelim...

 murat | 04-08-2011 | niğde

“…GENEL ATAMA SONRASI İLK İSTİHDAM EDİLDİĞİ GARNİZONDA, GARNİZON HİZMET SÜRESİNİ TAMAMLAMASI ESASTIR” şeklinde hükme bağlanmıştır. demiştiniz hangi mevzuatta bu yazıyor lütfen yardımcı olurmusunuz.

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

 Hem Subay Astsubay atama yönetmeliğinde hem de atama ilgili yönergelerde mevcuttur.

 H.Emin | 01-07-2011 | K.MARAŞ

Sayın Avukat ben J.Kd.Bçvş. rütbesideyim. 2009 yılında doğudan k.maraş il j.kılığı il mrk. bağlı dış karakola atandım 2010 yılında çocuklarımın eğitim durumundan dolayı il içi tayin istedim ve 2010 yılında il mrk j. k.lığına atandım bu görev yerinde her hangi bir soruşturma geçirmedim disiplinsizlik bir durum olmadı yalnız göreve yönelik üç adet savunma aldım ikisi uyarı biri maaş katı cezası aldım.2011 yılı atamalarında tayinim dış ilçeye çıktı.ben tayin istemedim.çocukların egitim durumu devam ediyor.garnizon değiştirmek istemiyorum.izleyeceğim yolu acil olarak bildirirmisiniz.

  Av. Fevzi AKSOY'nin Cevabı :

merhaba; sanırım andırın' a atandınız değil mi? bu konuda telefon görüşmesi yaptığımızı ve bilgi verdiğimi hatırlıyorum, hatam varsa uyarınız, neticede de dava açmalısınız, hayırlı görevler

 h.emin | 01-07-2011 | kahramanmaraş

Teşekkür ederim komutanım.Adıma arkadaş yazmış. Verdiğiniz bilgi doğrultusunda müraacatımı yapıyorum. Gelişmelerden bilgi vereceğim.Saygılar sunarım. .

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

 hakkınızdan hayırlısı olsun...

 Muharip Uzman | 19-06-2011 | Kırşehir

Sayın avukat, Bir yıldır, Kırşehir'e bağlı bir ilçenin dış karakol'undayım. Öğrendiğim kadarı ile beni bu il içi atamaları ile buradan alıp başka bir karakola vereceklermiş. Bölge idare mahkemesine dava açmayı düşünüyorum. Kazanabilir miyim...

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

ATAMA İŞLEMİ;     GARNİZON HİZMET SÜRESİNİN TAMAMLANMASI VE ASGARİ SAYIDA GARNİZON DEĞİŞTİRME İLKELERİ İLE        HUKUKİ İSTİKRAR VE DÜZENLİ İDARE İLKELERİNE uygun olarak tesis edilmek zorundadır.

İlgili mevzuat gereği,   İl İçi Atamaları  SADECE HİZMET İHTİYACI VE ZORUNLU NEDENLERLE ATAMA YAPILABİLİR.


Ancak, AYNI MEVZUAT GEREĞİ “…GENEL ATAMA SONRASI İLK İSTİHDAM EDİLDİĞİ GARNİZONDA, GARNİZON HİZMET SÜRESİNİ TAMAMLAMASI ESASTIR şeklinde hükme bağlanmıştır.

Atama işleminin size tebliğinden itibaren, AYİM nezdinde (Askeri Yüksek İdare Mahkemesi) "İl içi atama işleminin iptali" davası açabilirsiniz. (Bölge İdare Mahkemesinde değil yani...Çünkü hem asker kişisiniz hem de konu dava askeri hizmete işkindir. dava açma yeri de AYİM'dir.)

 

 mesut | 30-05-2011 | balıkesir

teşekür ederim adem bey cevaplamanızdan dolayı. evet süreden red oldu. yani 2008 ağustosta vermem gerekiyormuş. ama ben doğuda oldugumdan dolayı dava açmam gerektiğini ve nasıl açacağımı bilmediğimden dolayı ancak 1 yıl sonra 2009 sonlarına doğru davayı açtım ve zaman aşımından dolayı kaybettim. eğer ilglenirseniz ve herhangibir umut ışığı varsa sizin vasıtanızla tekrardan dava açmak isterim ( isterseniz dava dilekçesini ve sonucunu size yollayabilirim. saygılarımla..

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

 Maalesef, hukukta haklı olmak tek başına yetmiyor,

usül kurallarına da dikkat ederek, belirlenen sürelerde davayı açmak gerekiyor.

Sizin olayınıza yönelik net bir bir şey söyleyebilmek için, belgelerinizi incelemek gerekli...

 mesut | 26-05-2011 | balıkesir

merhabalar ben balıkesirde astsubay olarak görev yapmaktayım. sizden ricam bu konu hakkında bana yardımcı olurmusunz. ben kıdemle ilgli özlük haklarımdan dolayı ayime dava açtım ve kazanmam gereken davayı zaman aşımından kaybettim. ( kazanmam gereken dememin sebebi benle herşeyi ile aynı durumda olan devremin dava açıp kazanması. bende doğuda oldugumdan ancak 1 yıl aradan sonra öğrendim ve dava açtım ama 1 yıl geçtiği içn zaman aşımından kaybettim). özlük haklarında zaman aşımı varmı? lütfen yardımcı olursanız sevinirim. saygılarımla

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

 Mesut bey,

kararı bir görmemiz lazım.

Zaman aşımı derken, davanızın süreden red olduğunu mu belirtmek istiyorsunuz.

özlük haklarına ilişkin idari müracaattan sonra, cevap verilirse cevaptan itibaren;

cevap verilmiyorsa, başvurunuzdan itibaren altmış günlük süre geçtikten sonra;

60 gün içinde dava açmak gerekir...

 Aydın Korkmaz | 21-05-2011 | Kayseri

Eşim Bir özel bankada çalışıyor. Hakkari'ye tayinim çıktı. Eşimi götüremiyorum. Oysaki Van ve Elazığ'da görev yeri var. Atama İptal davası açsam kazanabilir miyim.

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

Sayın korkmaz,

Lütfen bu konuda yazmış olduğumuz, eş durumu atamalır başlıklı yazımızı okuyunuz.

 Tekin ... | 20-05-2011 | Antalya

Sayın Avukatlarım, yönetmelikte değişiklik olsa ne olacak, bu gün Jandarma Genel Komutanlığı genel atamaları açıklandı. Sonuç yine aynı... haritaya şaşı beş bakar olduk artık... Bu konuda hukuki olarak ne yapmak gerekiyorsa hazırım.

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

 Sayın Tekin,

Damdan düşenin halinden kimin anlayacağı açık.

Biz de her atama döneminde benzer sorunları yaşadık.

Tebliğ tarihinden itibaren 60 gün içerisinde,

Askeri Yüksek İdare Mahkemesinde Atama İptal davası açmaktan başka seçenek yok.

Ararsanız yardımcı oluruz...

 

 Tekin | 20-05-2011 | Antalya

Avukat bey, peki dava ne kadar sürüyor. Çok uzun sürer mi?

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

 Tekin Bey,

AYİM nezdinde atama iptal davaları yaklaşık 7-8 ay sürüyor.

Dava yürütmeyi durdurma istemli açılacaktır.

İlk etapta en geç iki ay içerisinde yürütmeyi durdurma konusunda karar verilir.

Yürütmeyi durdurma yönünde karar alınırsa, idare bu tarihten itibaren 60 gün içerisinde sizi önceki yerinize almak zorunda...

Bu arada, atama iptal davası sonunda maddi ve manevi tazminat davası açmakta mümkün...