Giriş   Makaleler    Askeri hukuk     ODA VE GÖZ HAPSİ CEZALARI

ODA VE GÖZ HAPSİ CEZALARI

ODA VE GÖZ HAPSİ CEZALARI

Kişisel hürriyeti bağlayıcı cezalar sadece bağımsız mahkemelerce verilebilir. Bu nedenle, sıralı amirlerce ve disiplin mahkemelerince verilen oda ve göz hapsi cezaları AİHM tarafından tazminata konu edilmektedir.

Bu tür cezalara karşı iç hukuk yolu yoktur. Sadece bir üst amire şikâyet yolu mümkündür. As.C.K. 188 nci maddesi gereği:  Cezalı tarafından yapılacak şikayet ancak tebliğinden bir gece sonra yapılabilir. Şikâyet cezanın infazını geri bırakmaz.

Cezaların infazından itibaren 6 ay içerisinde AİHM’e tazminat davası açmak mümkündür. 6 aydan geriye yönelik olarak verilen cezalar zaman aşımına tabidir.

Bununla birlikte, yetkisiz üstlerce veya amir olmakla birlikte yetkisini aşacak şekilde veriler cezalara karşı Askeri Yüksek İdare Mahkemesinde iptal davası açmak mümkündür.

 

 
 cengiz | 31-07-2012 | istanbul

muracaat edebilecegim bir sinava uyari cezasi haric disiplin cezasi almamis olmak sarti koymuslar.2008 yilinda 2 gun goz hapsi cezasi almistim.bundan dolayi muracaat edemiyorum.goz hapsi cezalari dosyadan silinebilir mi?ya da baska bir yolu var mi?tesekkurler..

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

 böyle bir yol yok maalesef

 uğur | 15-07-2012 | edirne

adem bey ben 2010 yılında askerli yaparken bölük komutanım tarafından 7 gün oda hapsi aldım hiç bir mahkemeye çıkmadım sadece bana savunma kağıdı imzalatıldı ve savunmanın üst kısmında askerin koğuşta yemek yediği tespit edilip bölük komutanı tarafınca 7 gün oda hapsine karar vermiştir yazıyordu şimdi ben iç hukuk yolluna başvurduktan sonra bir sonuç çıkmaz ise ahim e başvurup bölük komutanından tazminat talep edebilirmiyim

  Av. Fevzi AKSOY'nin Cevabı :

cezanın infaz tarihi üzerinden 6 ay geçtikten sonra aihm e yaptığınız başvuru reddedilir

 ecem demirci | 13-07-2012 | malatya

Mrb avukat bey.ben malayada görevli bir öğretmenim.Nişanlım Osmaniyede uzman jandarma.3yıl önce iki erle ilgili yaşanan bi davadan dolayı mahkemesi devam ediyodu.Mahkeme daha sonuçlanmadı.ama hakim tarafından 1 haftalık oda hapsi cezası verildiğini söyledi ve iki gün önce cezasını çekmek için osmaniiyeye gitti.ama subay bir akrabam oda hapislerini kalktığını nişanlımın bana yalan söylemiş olablieceğini söyledi.Oda hapsindeyim tel yanımda olmuycak demişti buyüzden zaten ulaşamıyorum.Size soruyorum bana yalan mı söyledi oda hapsi cezası kalktı mı yoksa hakim oda hapsi cezası verebilir mi?ltfen bi cvp yazarsanız sevinirim.iki gündür uyuyamıyorum.

  Av. Fevzi AKSOY'nin Cevabı :

sanırım nişanlınız disiplin mahkemesinde yargılanmış ve oda hapsi cezası almıştır, oda hapsi cezası henüz kalkmadı sadece mümkün olduğunca amirler vermiyorlar ama disiplin mahkemelerince halen oda hapsi cezası verilebilir, içinizi ferah tutun ve nişanlınızdan onaylı, mühürlü mahkeme kararını isteyin, başkalarının söylediklerine inanıp huzurunuzu bozmayın, hoşçakalın

 merhabalar | 28-06-2012 | şırnak

İyi akşamlar ben TSK'da muvazaaf personelim 2011 Kasım ayında Tb.K. tarafından sözde nöbete aykıra davranıştan savunmam alınarak 4 gün GÖZ hapsi cezası ile cezalandırıldım.1 gün sonra Bir üst sicil amirine itiraz ettim.Sonuç haliyle değişmedi.2012 Nisan ayında da cezamı çekim.Bu durumda AİYM' ne başvurmam gereklimidir.Yoksa ben artık iç hukuk yollarını bitirmiş sayılarak AİHM'e tazminat davası için başvurabiliyor muyum? Sizin göz hapsi konusunda kazanmış olduğunuz dava var mıdır? ya da Göz hapsi konusunda şu ana kadar kazanılan bir tazmniat davası var mıdır.

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

 göz hapsi konusunda AİHM'in örnek bir kararı yok. Açtığımız davalar var ancak onlar da sonuçlanmadı...Doğrudan AİHM'e başvurabilirsiniz...

 yasemin ozturk | 27-06-2012 | ankara

Merhaba. Babam 1982 yilinda devre arkadasi tarafindan vuruldu, vuranda olay yerinde intihar etti. İki tarafada adi malul maasi baglandi, tutanakta iki kisinin sahsi husumet bulundugu yonunde yaziyordu. Dava actim turkiyedeki ic hukuk yollarini tukettikten sonra aihm basvurdum. Aihm turkiyededen savunma istedi bunun icinde 2 kadar sure verdi t.c hukumetine. Bizim istedigimiz vazife malulu haklarinin verilmesi. Sormak istedigim, gecmise yonelikleride tazminatta alabilirmiyim. Tesekkurler.

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

 AİHM sizi haklı bulursa sadece talep ettiğiniz tazminata yönelik bir hüküm verebilir...

  AHMET | 21-06-2012 | HAKKARİ

ADEM BEY MRB. İİ GÜNLER...BİZ 4 UZM.ÇVŞ ARKADAŞ HAKKARİ DE GÖREV YAPAN PERSONELİZ.. HAZİRAN AYINDA YAPILAN AÇIK ÖĞRETİM FİNAL SINAVINA GİRMEK İÇİN BİRLİĞİMİZDEN İZİN İSTEDİK ,VE BİZİ YILLIK İZİN SÜREMİZ OLAN 30 GÜNDEN 14 GÜNÜNÜ KULLANDIRTTILAR BUNA YOL EKLENMEDİ.(NİSAN AYINDA YAPILMIŞ OLAN ARASINAVA GİRMEKİÇİNDE BİZİ YILLIK İZNİMİZDEN 14 GÜNE İZİNE GÖNDERMİŞLERDİ BUNA YOL EKLENMEDİ)... BİZİM BÖLGEDE İZİN BAŞLANGICIMIZ VANK.T.M.YE KATILMAYLA BAŞLIO,VE YİNE K.T.M.DEN AYRILDIKTAN SONRA BAŞLIO.BİZİ İZNİMİZİN BİTMEDEN ÖNCE VAN KTM YE KATILMAMIZI İSTEDİLER.BİZDE İZNİMİZİN NORMAL BİTİŞ TARİHİNDE VAN DA OLDUK.ŞİMDİ BİRLİĞİMİZE KATILDIĞIMIZDA VERİLECEK CEZA İLE KARŞI KARŞIYAYZ...BU CEZAYA KARŞI NE YAPMAMIZ GEREKİR...

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

 Kusura bakmayın sorunuz gözümüzden kaçmış, biraz geç oldu ama ne oldu peki herhangi bir işlem yapıldı mı, telefonla da arayabilirsiniz...

 Murat | 06-06-2012 | Ankara

Adem bey en son duyduğumuz haberlerde AİHM 6 ay sınırlamasını kaldırdı.Bu doğrumudur yani iki yıl önce aldığım göz hapsi cezalarını AİHM e taşıma olasılığımız varmı?

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

 Duyduğunuz haberler, açmış olduğumuz son üç davaya ilişkin basına yansıyan 17.500 Avro tazminat ile ilgili.

Ancak, AİHM'in gerekçeli kararı henüz bize gelmedi. karar sadece özet olarak ve ingilizce metinle AİHM'in sahifesinde yayınlandı.

karar bir gelsin. Gerekçeyi inceleyeyim. Eğer böyle bir durum var ise, geçmişe yönelik oda hapsi cezalarına ilişkin de dava açma imkanı doğacak...

Siteyi takip edin lütfen...

 Saim | 29-05-2012 | İstanbul

Mrb.. Rutbem yzb. Sorum su: tb. K. Vekili savunmami aldi fakat ceza yazisinda (1 gun goz hapsi) tb. K. İmzasi var. Hukuki mi degil mi... Tesekurler

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

 Askeri Ceza Kanunu (ACK)

Disiplin amirlerine vekalet edenler:

 
Madde 172 - (DEĞİŞİK MADDE RGT: 26.03.2000 RG NO: 24001 KANUN NO: 4551/35) (KOD 1) 
Disiplin amirleri vekil dahi olsalar, vekalet ettikleri kadroda gösterilen rütbenin ceza verme yetkisini haizdirler.
 

 ahmet | 28-05-2012 | adana

iyi geceler.Ben Tsk'da yedek subay olarak askerliğimi yapmaktayım.Görev yaptığım birlik Kolorduya bağlı bağımsız bir birlik. Bölük komutanımız ( yüzbaşı rütbesinde ) sabah içtimasına geç kaldığım gerekçesiyle savunmamı istedi ve geçtiğimiz cuma günü 4-5 Haziran günü için göz hapsi cezası verdiğini yazılı olarak tebliğ etti. Cezam infaz edilmedi burada benim merak ettiğim bölük komutanımızın böyle bir yetkiye sahip olup olmadığı ve eğer böyle bir yetkisi yoksa bu kararı iptal ettirmek için ne yapabilirim yada cezamı cektikten sonra AİHM ye taşımak istersem nasıl bir prosedür izlemem gerekiyor...İlgi ve alakanız için şimdiden teşekkür ederim.

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

 Yasa böyle bir yetkiyi tanımış,

ancak siz Askeri Ceza Kanunu 288 nci maddesi kapsamında bir üst amire itiraz edebilirsiniz.

itirazınız da varsa isnat edilen suçu işlemediğiniz yönündeki mazeretleriniz ile

AİHM  kararları ve AİHS gereği hürriyeti bağlayıcı cezaların sadece ve sadece bağımsız mahkemelerce verilebileceğini, bu güne kadar herhangi bir suç işlemediğinizi belirterek cezanın iptalini ya da bir alt ceza seçenekleri olarak uyarı  ya da maaş katı cezasına çevrilmesini talep edebilirsiniz.

tercih sizin.

itiraza rağmen ceza infaz edilirse de AİHM'e tazminat davası açmanız mümkün...

 

 

 mehmet arslan | 27-05-2012 | uşak

iyi günler adem bey benim 2003 yılında 5 gün 2005 yılında 5 gün olmak üzere komik şeylerden dolayı oda hapsi cezası aldım. Bu aldığım cezalar benimle birlikte gittiğim yere geliyor. bu cezayı ben dosyamdan kaldırabilmek için ne yapmam gerekiyor. Çünkü bu cezalara bakan o na göre il içi atamamı yapıyor. Bilgi verirseniz sevinirim.

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

 bu cezaların dosyanızdan kalkması mümkün değil. Böyle bir uygulama yok maalesef...

 

 merhaba | 04-05-2012 | turkey

ben 5 gün göz hapsi aldım kararın değişmeyeciğini bildiğimden üst amire şikayette bulunmadım .cezayı çektim aihm başvurabilirmiyim.ceza tamamen art niyetli bir şekilde verildi normalde suç unsuru yok.

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

infazdan itibaren 6 ay içinde AİHM'e dava açabilirsiniz...

 ahmat | 13-04-2012 | sınop

ben boluk komutanım tarafından 5 ay once goz hapsı aldım 4 gun ve yatım bu konu hakında dava acabılırmıyım acarsam nereye acmam gerek

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

 infazdan itibaren 6 ay içinde Avrupa İnsan hakları Mahkemesine dava açabilirsiniz...

 ahmet | 17-03-2012 | kıbrıs

merhaba bir üst amire basvuru yada itiraz iç hukuk yolu mudur ?

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

 İç hukuk yolu olarak sayılmışyor ama, disiplin cezalarına karşı yapılabilecek tek işlemdir.

 fatih sezer | 15-02-2012 | konya

iyi günler göz hapsine bir gün sonra itiraz edebilisiniz diye yazmışsınız. cezanın tebiliği 1hafta geçti. yinede itiraz edebilirmiyim. İtiraz için kime başvurmalıyım. mahkemeyemi bir üst amirime mi? şimdiden teşk.

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

 bir engel yok... infaz edilmedi ise itiraz edebilirsiniz...İtiraz Askeri Ceza Kanunu gereği üst amire yapılır...

 cxcx | 05-02-2012 | kıbrıs

merhaba ben 5 gün göz hapsi aldım blk km tarafından şimdi ne yapmalıyım?

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

 cezanın tebliğinden itibaren bir gün sonra cezaya itiraz edebilirsiniz.

buna rağmen cezanız infaz edilirse infazdan itibaren 6 ay içerisinde AİHM'e dava açabilirsiniz.

 sedat | 19-01-2012 | hakkari çukurca

iyi çalışmalar ben askeriyede astsubay olarak görev yapıyorum.ben bana göre suçuk yokken keyfi olarak 12 gün oda hapsi aldım ve cezayı çektim.oda hapsini bölük komutanı verdi gerekli belgeler var.ancak ben cezayı 2005 yılında çektim özgürlüğüm kısıtlandı şimdi şikayet etsem zamanaşımı olur mu yardımcı olursanız sevinirm

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

 

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (İnsan Hakları ve Temel Özgürlüklerinin Korunmasına İlişkin Sözleşme) (AİHS)

 Kabul edilebilirlik koşulları

 
MADDE 35 - 1. Uluslararası Hukukun genel olarak kabul edilen prensiplerine göre, ancak iç hukuk yollarının tüketilmesinden sonra ve kesin karardan itibaren altı aylık süre içinde Mahkeme'ye başvurulabilir.
 
2. Mahkeme, 34. madde uyarınca sunulan herhangi bir kişisel başvuruyu aşağıdaki hallerde kabul etmez:
 
a) Başvuru imzasız ise veya;
 
b) Başvuru Mahkeme tarafından daha önce incelenmiş veya uluslararası diğer bir soruşturma veya çözüm merciine sunulmuş başka bir başvurunun konusuyla esas itibariyle aynı ise ve yeni olaylar içermiyorsa.
 
3. Mahkeme, 34. madde uyarınca sunulan herhangi bir kişisel başvuruyu işbu Sözleşme ve Protokolları hükümleri dışında kalmış, açıkça dayanaktan yoksun veya başvuru hakkının suistimali mahiyetinde telakki ettiği takdirde, kabul edilemez bulur.
 
4. Mahkeme işbu maddeye göre kabul edilemez bulduğu her başvuruyu reddeder. Yargılamanın her aşamasında bu karar verilebilir.
 

 A.ŞAHİN | 18-01-2012 | Eskişehir

İl J.Komutanı tarafından saygısızlık yaptığım gerekçesi ile disiplin mah.verildim.Aynı gün gece bölüğe denetleme heyeti gönderdi ve 21.00-24.30 arasına benim kısım denetlendi.diğer kısımlara göstermelik bakıldı.Sonuçta İhmal suretiyle görevi kötüye kullanmaktan As.Mah.verildim.Kovuşturmaya yer olmadığı kararı verildi.Disiplin Mah. 4 gün göz hapsi verildi.Komutanlık Kovuşturmaya yer olmadığı kararına itiraz etti.Kabul edildi.Şimdi tekrar mahkemeye (ihmal Suretiyle Görevi Kötüye Kul.) gideceğim.Ben ne yapmam gerekir.İlk defa böyle bir durumla karşılaştı.Saygılar

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

 kararları ve dosyayla ilgili belgeleri fakslarsanız ve telefonla diğer bilgileri verirseniz bir inceleyelim.

 

 adem özdemir | 27-12-2011 | muğla

iyi günler. ben bölük komutanından 4 gün göz hapsi aldım. ikinci amirim olan alay komutanına itiraz yaptım fakat sonuç yine aynı ve cezayı çektim 2 gün önce. ben şimdi aihm avrupa insan hakları mahkemesine dava açabilirmiyim. siz dava açarsanız vekil olarak ne kadar ücret gerekli. şimdiden tşkler

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

 telefon açarsanız gerekli açıklamayı yapalım...

 

 cem | 02-12-2011 | erzincan

slm ben tsk da çalışan bir personelim. bana bir durumdan dolayı 3 gün göz hapsi verildi.üst amire şikayet ettim reddedildi.cezamı 1 hafta önce çektim.ben ayim e başvurudan sonra aihm e başvurmak istiyorum.sizinle iletişime geçip durumu anlatabilrm tşk.

  Av. Adem DEMİR'nin Cevabı :

 AYİM'İN BU KONUDA YETKİSİ YOKTUR.

AYİM, SADECE, CEZA VERME YETKESİ OLMAYAN KİŞİCE CEZA VERİLMİŞSE, YA DA CEZA YETKESİ AŞILMIŞSA VE YA CEZA VERME SÜRESİ AŞILMIŞSA İPTAL KARARI VERİR.

BUNUN DIŞINDA ODA VE GÖZ HAPSİ CEZALARI AYİM'DE DAVA KONUSU EDİLEMEZ.

ŞU ANDA BÖYLE BİR DAVA AÇARSANIZ DAVANIZ REDDEDİLİR VE

KASIM AYINDA YAPILAN DEĞİŞİKLİK GEREĞİ DE ARTIK İDARENİN AVUKATLARI TEMSİLCE DEĞİL, AVUKAT SIFATIYLA DAVAYI TAKİP EDECEKLERİNDEN DURUŞMASIZ AÇARSANIZ 1.100.00 DURUŞMALI AÇARSANIZ 2.200.00 TL VEKALET ÜCRETİ ÖDEMEK ZORUNDA KALIRSINIZ.